A papsajtmályva felhasználása a gyógyászatban
Nyálkás gyökereinek és leveleinek köszönhetően a papsajtmályva számos egészségügyi probléma kezelésére alkalmazható. A növény minden része gyulladáscsökkentő, vérzéselállító, vízhajtó, bőrlágyító, köptető, és hashajtó tulajdonságokkal rendelkezik.
Leggyakrabban leveleit és virágait szokás felhasználni, és akkor is inkább csak külsőleg. Borogatásként elkészítve csillapítja a csípésekkel járó fájdalmat, a bőrgyulladást, a horzsolásokat, duzzanatokat, fekélyeket, és az aranyeret is. Belső alkalmazásával a légzőrendszer betegségei, vagy az emésztő- és vizeletelválasztó rendszer gyulladása csillapítható.
A levelekből és gyökerekből készített főzet (esetenként hozzáadott mézzel és ecettel) hatékony gargalizáló orvosság lehet a légúti szervek gyulladásos betegségei ellen. A gyökerekből készült tea segíthet a fogyásban, míg a levelek ugyan így elkészítve vízhajtó hatásukat fejtik ki a szervezetben.
Ha lábunk dagadt, segít a papsajtfürdő és lándzsás útifű keveréke. A lándzsás útifűt megmossuk, majd még nedvesen a nyílt sebre tesszük A seb hamarosan begyógyul. A papsajt nemcsak gégegyulladás, hanem rosszindulatú gégebetegségek esetében is használ. Ilyenkor két és fél liter (negyedliterenként egy púpozott teáskanál növényt) áztatunk be éjszakára. Reggel kicsit felmelegítjük és az adagot forró vízzel kiöblített termoszban tároljuk Napközben négy csészényit iszunk meg belőle kortyonként, a maradékkal gargalizálunk.
Teakészítés: csak hidegen áztatjuk be! 1 púpozott teáskanál füvet adunk 1/4 liter vízhez, éjszakára állni hagyjuk, reggel kicsit felmelegítjük.
Láb-és kézfürdő: jó két maréknyi papsajtot éjszakára hideg vízben beáztatunk egy 5 literes edényben. Másnap csak annyira melegítjük fel, hogy a kéz és a láb elbírja a hőfokát. Fürdési idő: 20 perc. A fürdőt még kétszer lehet használni, újbóli felmelegítéssel.
Borogatás: a teakészítés során visszamaradt ázalékot kevés vízben felmelegítjük, gersli lisztjével összekeverjük, az így nyert pépet lenvászon kendőre kenjük és melegen felpakoljuk.