A paprikát sokan egynyári növénynek tekintik. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyedén átteleltethetjük paprikanövényeinket bent, a lakásunkban.
A paprikanövények átteleltetése bár kissé körülményes folyamat, azonban ha van valamiféle különleges növényünk, például chilink, akkor mindenképp érdemes belevágnunk. Ha ugyanis teleltetjük a paprikát, akkor a következő évben hirtelen ugorhatunk fejest a szezonba, így a paprika termési időszakát is kibővítve.
A paprika teleltetése beltérben
Ha a lakásodban tervezed átteleltetni a paprikát, akkor fontos, hogy szem előtt tartsd, hogy bár ezzel a növényt életben tartod, de termést ilyenkor nem fog hozni. Ahhoz ugyanis, hogy teremjen, a paprikának olyan hőmérsékletre és fényre van szüksége, amelyet egy átlagos lakás télen aligha tud biztosítani. Ha azt szeretnéd, hogy ilyenkor is hozzon termést, akkor ahhoz egy kiegészítő megvilágítással rendelkező üvegházra lesz szükséged.
- A paprika teleltetésének első lépése, hogy bevigyük azt a belső térbe. Mikor erre készülünk, érdemes a növényt lepermetezni, hogy segítsünk neki leküzdeni a leveleken esetlegesen megbúvó kártevőket. Ezt követően távolítsunk el minden érett, vagy még éretlen termést a növényről!
- Következő lépésként keressünk egy hűvös, száraz helyet a növény tárolására, ahol a hőmérséklet körülbelül 13 fok! Egy garázs, vagy egy pince például ideális lehet erre a célra. Sok fényre nem lesz szüksége a növénynek, érdemes azonban legalább ablak, vagy fénycsöves lámpa közelébe helyeznünk, hogy mégse legyen teljes sötétben. A paprikának télen vízből is kevesebbre van szüksége, mint nyáron, így ilyenkor elég három-négy hetente öntözni. Azt azonban ne hagyd, hogy a talaja és vele együtt a növény is teljesen kiszáradjon!
- Ezt követően észre fogod venni, hogy a növény levelei elkezdenek elhalni, azonban emiatt nem kell pánikba esned. Ez ugyanis normális, mert a növény nyugalmi állapotba lép, így szinte ugyanúgy reagál, mint a szabadban telelő fák.
- Ha a levelek elkezdenek elhalni, itt az ideje a növény visszametszésének. Vágd vissza a paprikát a főbb „Y” hajtásokig úgy, hogy az „Y” felső szárait 2,5-5 centiméter hosszúságúra hagyod! Így a növényed kevésbé lesz érzékeny a kártevőkre, tavasszal pedig új ágakat növeszt majd.
- Utolsó lépésként körülbelül egy hónappal az utolsó fagy időpontja előtt hozd ki a növényt a hűvös helyről és vidd világosabb melegebb helyre! Használhatsz akár melegítőpárnát is a megfelelő hőhatáshoz. Az öntözést folytasd, de ügyelj, hogy ne öntözd túla növényt! Körülbelül egy hét múlva új hajtások fognak megjelenni a növényeden.