Papagájkór
A papagájkór gyakori jelenség lehet nagyüzemekben, azonban kis egyszámú csoportban is felütheti a
fejét. Gyakran említik egy lapon az emberek a papagájkórt a madárinfluenzával, pedig semmi közük egymáshoz. A papagájkórt egy baktérium okozza míg a madárinfluenzás egy vírus. A papagájkór azon kórokozók egyike, amely az emberi szervezetben atípusos tüdőgyulladást okozhat.
Magas
lázzal,
fej- és végtagfájdalmakkal jár a kór, de antibiotikumos kezeléssel és
pihenéssel gyorsan gyógyítható, ha nem
lép fel szövődmény.
Tojásvisszamaradás
A tojógörcs és a tojás visszamaradása főleg fiatal, ritkábban pedig az idősebb madaraknál fordul elő. A tojó ilyenkor nyugtalan, tollát borzolja, kloákáját az aljzathoz dörzsöli, erőlködik. Ha kézbe vesszük, jól kitapintható testében a tojás. Akár el is pusztulhat a madár, ha nem segítünk rajta.
Ilyenkor a madár kloákájába csöppenteni szoktak pár csepp olajat, és a madarat meleg helyre teszik. Ha ez mégsem segít, forduljunk
állatorvoshoz, aki esetleg finom masszázzsal kisegíti a tojást a madárból. Csakis szakember masszírozhatja meg a madarat, mert ha a tojás eltörik, a madár esetleg belepusztul.
Vitamin- és ásványianyag-hiány
A rosszul táplált madaraknál vitaminhiány fordulhat elő. Megelőzni és gyógyítani is lehet, ha Phylasol-Combi készítményből egy késhegynyit 1 liter vízben oldva adunk az
ivóvízbe. Az A-vitamin hiánya akadályozza a húgysav képződését. A D-vitamin hiánya mészsóforgalom-zavart okoz, ami előidézője a csontbetegségeknek. Az E-vitamin a szaporodást segíti elő.
A C-vitamin hiányából erednek a nyálkahártya és a
véredények megbetegedései. Megelőzni sok zöldség etetésével lehet. A mész és a foszfor hiánya a csontfejlődésre és a tollfejlődésre hat károsan. A madaraknak szükségük van még ezen kívül K2-, B1-, B2-, B6-, B12-vitaminokra is. Ezek zömét a zöldeleségből és a tojásos eleségből pótolják.
Emésztőszervi megbetegedések
A madár ürülékét rendszeresen kísérjük figyelemmel. Ha
hasmenést észlelünk, a
mageleségbe vagy a lágyeleségbe keverjünk kevés mákot. A mák megfogja a székletet és kiválóan enyhíti a bélgyulladást. Súlyosabb esetben vízben oldott Neo-Te-Sol, vagy Tetrán 4-5 napos kúrájával gyógyítható a
betegség.
Székrekedés esetén a csőrbe vagy a végbélbe 1-2 csepp olíva-, ricinus-, vagy étolajat kell cseppenteni. A zöldeleség ilyenkor állandó kell, hogy legyen.
Megeshet, hogy olyan zöldeleséget adunk a madárnak, amelyet korábban permeteztek. Enyhe mérgezés esetén Carovagan port vízben, vagy teában feloldjuk, és ezt itatjuk madarunkkal.
Atkák
Az atkák gyakran a légutak nyálkahártyáit károsítják és
gyulladást okoznak. A beteg madarat azonnal el kell különíteni, hogy a többit ne fertőzze meg. A kalitkát rögtön forrázzuk le és fertőtlenítsük. A torokatka gyógyítására hatásos módszer a Bogáncs rovarölő spray belélegeztetése.
Papagájok betegségei – Bőrgombásodás
Legtöbbször a
fejbőrön és a csőr környékén jelentkezik a bőrgomba. A fehéres színű, majd egyre vastagabb, szürkés bevonatot képező gomba miatt kihullnak a tollak és kipikkelyesedik a bőr. Gyakorlatilag úgy néz ki, mint a rüh. Kezelni 1 % tripaflavin, 30% alkohol, és desztillált vízből álló
oldat ecsetelésével lehet.
Csőrpenész
A Candida albicans nevű gomba okozza a csőrpenészt. Az
egészséges
állatokon tünetmentesen van jelen. Ha azonban a madár
immunrendszere valamilyen okból legyengül, a gomba elszaporodik. Ilyenkor a madár kedvetlen,
étvágytalan. A Csőr üregében és garatban fehéres bevonat keletkezik, ami továbbterjedhet az emésztőcsatorna más részeire is. 0,8%-os jódkáli-oldattat, vagy Nizoral tabletta porrá tört és vízbe kevert
oldatával felszámolható a
betegség.