7. Egy óriáspanda óriási mennyiségű végterméket hagy maga után
Egy felnőtt panda akár 28 kiló feleslegtől is megszabadul minden egyes nap. Volt idő, amikor a pandaürülékben talált bambuszmaradványokat képkeretek és könyvjelzők elkészítéséhez használták fel. A pandaürülék vándorlásuk irányába mutat, így ezek alapján egyszerűen nyomon követhetőek a vadonban. Sajnos sokáig éppen ez vezette el hozzájuk az orrvadászokat, de nagy segítségül szolgál a pandákat kutató szakemberek számára is.
8. A pandák húsevő fogazattal rendelkeznek
A pandák az evolúció során átálltak a vegetáriánus étrendre, de ez nem volt mindig így. Manapság ugyan csak bambuszt, és néha gyümölcsöket esznek, de ragadozó fogaik a mai napig képesek a húsok szétszaggatására (időnként ezt sem vetik meg, elvégre medvékről van szó, és egyszer még fénykép is készült róla, amint egy parkban egy panda egy keselyűt evett éppen). Az óriási „plüssmackók” azonban messze nem rendelkeznek elegendő energiával, hogy bármit is levadásszanak, ezért hacsak nem előttük hullik el egy állat, nem indulnak külön vadásztúrára.
9. A pandák hat hüvelykujjal ragadják meg a bambuszokat
A pandáknak hat ujjuk van mindkét mellső lábukon. Ezt használják fel a bambuszok megragadására és kényelmes elfogyasztására.
10. Az augusztus a pandabébik hónapja
A pandák általában augusztusban jönnek a világra, mert párzási időszakuk március és május közé esik, az embrióknak pedig 3-5 hónapra van szüksége a kifejlődéshez. A nőstények általában két utódot hoznak a világra, de a vadonban csak az erősebbikük éli túl a fiatalkort. A csengtui kutatóbázisokon a gyengébbik pandabébit a gondozók kézben nevelik, és rendszeresen kicserélik az erősebbik testvérével, hogy anyjuk felváltva nevelhesse őket.
11. Az őspandák kétmillió éve éltek
Néhány megkövesedett pandamaradvány korát a szakemberek 1-2 millió éves körülinek állapították meg. Volt idő, amikor Kína nagy részében fellelhetők voltak, azonban mára már csak a kínai tibeti előhegységekben találkozhatunk velük a vadonban.
12. A pandák előszeretettel nyalogatják a réz- és vasfelületeket
A pandákra jellemző különös viselkedés, hogy szemmel láthatólag nagyon szeretnek réz- és vasfelületeket nyalogatni. Ezt Kínában már régen megfigyelték – sok vidéki földműves vette észre, hogy a kertjébe betévedő medvék előszeretettel nyalogatják fémtányérjaikat, amiket a szabadban hagytak. Hasonló viselkedés figyelhető meg a pandaparkokban is, ahol az állatok ugyan ezt teszik az etetőtálkáikkal – néha még fel is veszik, és meg is forgatják őket, hogy mindenhol alaposan át tudják nyalogatni azokat.
13. A nyugati világ egyetlen pandája
Chi Chi, a nőstény óriáspanda a Londoni Állatkert lakója volt 1958 és ’72 között. A pandalányt 12 ezer fontért vásárolták meg (értékük ma már ennél sokkal nagyobb). Kevesen tudják, de a WWF, a World Wildlife Found logóján látható pandát Chi Chiről mintázták, aki 1966-ban az egyetlen panda volt a nyugati világban.