A pampafű ma már szinte minden kertben megtalálható, ez nem is véletlen, mivel nagyon dekoratív és kevés törődést igényel. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a pampafű tavaszi gondozásáról, valamint metszéséről!
A pampafű tavaszi gondozása – Néhány szóban a pampafűről
A pampafű (Cortaderia selloana) az egyszikűek osztályának perjevirágúak rendjébe, ezen belül a perjefélék családjába tartozó faj. Neve is utal származási helyéről: Dél-Amerika pampáin, elsősorban Brazíliában, Chilében, valamint Argentínában őshonos. Manapság nagyon sok helyen lehet vele találkozni, állandó jelenlévő a kertekben és a parkokban, dísznövényként tartjuk.
A pampafű tavaszi gondozása – A pampafű megjelenése
A pampafű 2-3 méter magasra nő meg, kalászai sűrűn nőnek, levelei hosszúak, karcsúak, általában 1-2 méter hosszúak és 1-2 centiméter szélesek. Érdemes vigyázni a levelekkel, mert szélük nagyon éles, könnyedén megvághatnak. A pampafű leveleinek színe kékeszöld, de lehet ezüstös-szürke is. Kalászvirágzata 20-40 centiméter magas, fehér vagy piszkos sárga színű.
A pampafű tavaszi gondozása – Mire van szüksége a pampafűnek?
A pampafűvel szerencsénk van, ugyanis sokféle talajon és éghajlati körülmények alatt képes nőni. Kedveli a laza, tápanyagban gazdag talajt, ültetésnél pedig érdemes arra ügyelni, hogy megfelelő helyen legyen növekedni és érvényesülni. A pampafű jól viseli a szárazságot, a pangó vizet viszont nehezen tűri. Tavasszal érdemes megjutalmazni egy kis istállótrágyával vagy érett komposzttal.
A pampafű tavaszi gondozása – Metsszünk vagy ne metsszünk?
A válasz egyértelmű: metsszünk! Az egyik legfontosabb a pampafű életében a metszés, ezzel tudjuk elérni, hogy igazán mutatós legyen a növény minden évben. A pampafű metszésével meg kell várnunk a fagyok elmúltát, én egészen március-áprilisig nem szoktam elvégezni a műveletet. A pampafű áprilisra már elkezd fejlődni, ilyenkor maga mutatja meg a helyes visszametszési magasságot.
Ha már megjelentek a friss, üdezöld hajtások, akkor biztosak lehetünk abban, hogy elérkezett a metszés ideje. Ekkor érdemes a talajtól számítva 20-30 centiméteres magasságban visszavágni a hajtásokat. Metszés során fontos, hogy egyenesen vágjuk a szálakat, nem vágjuk domborúra semmiképp! A munkálatok során viseljünk kesztyűt, mert nagyon könnyen megvághatja ujjainkat a növény. A következő oldalon folytatom!