Ismered a pampafüvet? A pampafű tavaszi gondozása, metszése

A pampafű tavaszi gondozása, metszése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A pampafű ma már szinte minden kertben megtalálható, ez nem is véletlen, mivel nagyon dekoratív és kevés törődést igényel. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a pampafű tavaszi gondozásáról, valamint metszéséről! 

A pampafű tavaszi metszése

A pampafű tavaszi gondozása – Néhány szóban a pampafűről

A pampafű (Cortaderia selloana) az egyszikűek osztályának perjevirágúak rendjébe, ezen belül a perjefélék családjába tartozó faj. Neve is utal származási helyéről: Dél-Amerika pampáin, elsősorban Brazíliában, Chilében, valamint Argentínában őshonos. Manapság nagyon sok helyen lehet vele találkozni, állandó jelenlévő a kertekben és a parkokban, dísznövényként tartjuk. 

A pampafű tavaszi gondozása – A pampafű megjelenése

A pampafű 2-3 méter magasra nő meg, kalászai sűrűn nőnek, levelei hosszúak, karcsúak, általában 1-2 méter hosszúak és 1-2 centiméter szélesek. Érdemes vigyázni a levelekkel, mert szélük nagyon éles, könnyedén megvághatnak. A pampafű leveleinek színe kékeszöld, de lehet ezüstös-szürke is. Kalászvirágzata 20-40 centiméter magas, fehér vagy piszkos sárga színű. 

hirdetes

A pampafű tavaszi gondozása – Mire van szüksége a pampafűnek? 

A pampafűvel szerencsénk van, ugyanis sokféle talajon és éghajlati körülmények alatt képes nőni. Kedveli a laza, tápanyagban gazdag talajt, ültetésnél pedig érdemes arra ügyelni, hogy megfelelő helyen legyen növekedni és érvényesülni. A pampafű jól viseli a szárazságot, a pangó vizet viszont nehezen tűri. Tavasszal érdemes megjutalmazni egy kis istállótrágyával vagy érett komposzttal. 

A pampafű tavaszi gondozása – Metsszünk vagy ne metsszünk? 

A válasz egyértelmű: metsszünk! Az egyik legfontosabb a pampafű életében a metszés, ezzel tudjuk elérni, hogy igazán mutatós legyen a növény minden évben. A pampafű metszésével meg kell várnunk a fagyok elmúltát, én egészen március-áprilisig nem szoktam elvégezni a műveletet. A pampafű áprilisra már elkezd fejlődni, ilyenkor maga mutatja meg a helyes visszametszési magasságot.

Ha már megjelentek a friss, üdezöld hajtások, akkor biztosak lehetünk abban, hogy elérkezett a metszés ideje. Ekkor érdemes a talajtól számítva 20-30 centiméteres magasságban visszavágni a hajtásokat. Metszés során fontos, hogy egyenesen vágjuk a szálakat, nem vágjuk domborúra semmiképp! A munkálatok során viseljünk kesztyűt, mert nagyon könnyen megvághatja ujjainkat a növény. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

diallél keresztezés

több fajtával v. vonallal az összes lehetséges keresztezési kombinációk elvégzése. Tovább

Vámosi-féle szellőztetéses szénakészítési eljárás

a 40—50% víztartalmú, fonnyasztott zöldtakarmányok szálas, bálázott és szecskázott... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem