Páris-patak szurdokvölgye - Az ősz a kirándulások évszaka, fedezzük fel csodás magyar tájainkat: pazar látvány a palóc Grand Canony szurdokjában, a Párispatak szurdokvölgyében, Nógrádszakálon!

Ez a palóc Grand Canyon! – kirándulj a Páris-patak szurdokvölgyében

NA
Frissítve: 2024.10.22
Frissítette: KZs
hirdetes

A Páris-patak szurdokvölgye a Cserhát területén helyezkedik el, Nógrádszakálon, a szlovák-magyar határnál. A köztudatban ’palóc Grand Canyon’ névre hallgató szurdok helyén egykor folyó kanyargott. A természetvédelmi terület egyedi jelenség, amit mindenképpen érdemes látnunk és felkerülhet a bakancslistánkra.

Páris-patak szurdokvölgye

Több millió éve folyó kanyargott a völgyben

A több millió évvel ezelőtti folyó által felhalmozott hordalék megkövesedett rétegeit tudjuk szemügyre venni; ebben a kivájt mederben sétálni is tudunk, miközben felénk magasodnak két oldalról a sziklás képződmények. Tavasszal és ősszel a Páris-patak néha csordogál, de alapvetően teljes szárazság fogadja a kirándulókat az év nagy részében.

Fatörzsbarlangok – világszinten egyedi látvány!

A Páris-patak völgyét Ráróspuszta irányából tudjuk megközelíteni, Nógrádszakál felé haladva. Az országúton haladva le kell majd térnünk a vasúti sín felé balra, de segít bennünket a védett területet jelző információs tábla. A főrészben egy geológiai tanösvényen is végig mehetünk, utunkat táblák segítik. 

hirdetes

A mostanában felfedezett Páris-patak völgyi fatörzsbarlangok világszinten érdekességnek számítanak. A keletkezésük a vulaki kitörések megszűnése után történt; a lerakódott vulkáni üledékes anyagba növények, fatörzsek ágyazódtak be, majd az idő múlásával ezek a fatörzsek korhadni kezdtek és üregek alakultak ki ezáltal, ezek pedig a felszínre kerültek a völgyek mélyülésével. Lenyomatbarlangoknak is szokták hívni a kőzetbe beágyazódott fatörzsek lenyomatai miatt.

Védett állatvilágnak otthona a Páris-pataki szurdokvölgy

Kérészek és szitakötők otthona a Páris-patak szurdokvölgye: kiemelve a védett feketelábú szitakötőt és csermely szitakötőt, illetve a ritkaságnak számító fenékjáró poloskát. 

A faluban is vannak látnivalók, amiket nem érdemes kihagyni

A századfordulóban épített kálváriát és stációit megtekinthetjük Nógrádszakálon a dombtetőn, melyeket az utóbbi időben állítottak helyre. A dombtetőn eredetileg Árpád-kori vár állt, ezt követően monostort létesítettek, később grófi kastély foglalta el a helyet, végül 1912-ben pedig a Kálvária. Fent a dombtetőről lélegzetelállító kilátás tárul elénk, mely az Ipoly-völgyre tekint le.

A katolikus templom harangja is érdekesség, hisz középkori eredetű, de a ma is látható templom 1894 óta létezik. Harangja egyike az ország 15, még a török hódoltság alatt öntött harangoknak. 

A Páris-patak szurdokvölgye valóban különleges természeti csoda Nógrádszakál közelében, amely nemcsak geológiai érdekességeivel, hanem élővilágával és kulturális örökségeivel is vonzza a látogatókat. Az általad említett fatörzsbarlangok és a szurdok gazdag állatvilága mellett érdemes megemlíteni, hogy a terület könnyen bejárható, köszönhetően a geológiai tanösvénynek, amely a látogatókat végigvezeti a legfontosabb látnivalókon, így segít megérteni a hely történelmi és természeti jelentőségét.

További érdekességek

Szurdokvízi túra: A Páris-patak mentén tett kirándulások nemcsak a geológiai képződmények megfigyelésére nyújtanak lehetőséget, de a patak által létrehozott szurdokvölgy különleges mikroklímája miatt is különleges. Az év bizonyos időszakaiban a patak még mindig csordogál, különösen a tavaszi és őszi hónapokban, ami egyedülálló élményt kínál.

Nógrádszakál további nevezetességei: A falu maga is számos látványosságot kínál a látogatóknak. A Kálvária és a középkori eredetű templomi harang mellett érdemes megemlíteni az Ipoly-völgyre nyíló csodálatos kilátást is, amely a falu dombjairól látható.

Kirándulási tippek:

Legjobb időszak a látogatásra: Tavasszal és ősszel, amikor a Páris-patak időnként megtelik vízzel, a szurdok látványosabb és élénkebb. A friss tavaszi növényzet és az őszi lombszínek még vonzóbbá teszik a túrázást.

Mit vigyünk magunkkal?

Érdemes kényelmes túracipőben érkezni, mivel a szurdok egyes szakaszai köves, sziklás terepen vezetnek keresztül. A természetvédelmi terület miatt pedig fontos, hogy tartsuk tiszteletben a helyi ökoszisztémát, ne zavarjuk az állatvilágot.

Kép forrása: https://aktivmagyarorszag.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

fermentálás (erjesztés)

különböző mikroorganizmus-tenyészetek létrehozása. Célja, hogy a tenyészet szervezetei... Tovább

14/2007. (III. 1.) FVM rendelet

a 2004. évi nemzeti hatáskörben nyújtott agrár- és vidékfejlesztési támogatások... Tovább

Tovább a lexikonra