A jukka néven is ismert pálmaliliomokat (Yucca) gyakran tévesztik össze a valóban hasonló sárkányfákkal (Dracaena), holott két teljesen különböző növényről van szó. A jukkák lassan növő szobanövények, amelyek ráadásul remekül tűrik a szárazságot is, így inkább a túlöntözéstől kell félteni őket, mint a kiszáradástól.
Ha elegendő időt kapnak, a legtöbb jukkafajta akár ki is nőheti a szobát, amiben nevelkedik, de egészen addig mutatós díszként szolgálnak majd. Íme, minden fontos tudnivaló a pálmaliliomok (vagyis jukkák) gondozásáról!
Általános tudnivalók
A pálmaliliomok valójában egy önálló nemzetiséget alkotnak a spárgafélék családján belül, és nevük ellenére egyáltalán nem rokonaik a pálmáknak, annak ellenére, hogy némely fajtájuk pálmaszerű vonásokkal rendelkezik. A jukkák a nyár közepétől kora őszig virágzanak, fehér, vagy rózsaszín szirmokkal.
Ha megfelelő körülményeket tudsz biztosítani neki, a jukka nevelése nem igazán jelenthet kihívást. Sőt, kifejezetten jól esik nekik, ha egy kicsit elhanyagolják őket. Ha valamire fokozottan oda kell figyelned, az a túlöntözés. Mivel Közép-Amerikában őshonosak (pl. Mexikóban), így a száraz, forró körülményekhez szoktak, és érzékenyek a túlzott vízmennyiségre, amiről az átázott ágak árulkodhatnak. Lehetőleg helyezd pálmaliliomodat otthonod egy napos sarkába, viszonylag alacsony páratartalom mellett.
A kártevők szerencsére ritkán bántják, és azok közül is főleg a pajzstetvek okozhatnak problémát, amiktől nem nehéz megszabadulni. A pálmaliliomok többsége idővel leveti magáról alsó leveleit (a természetben ezek lekonyulnak, és szoknyaszerűen ölelik körül a növényt), így egyre inkább fákra kezdenek hasonlítani. Érdemes észben tartani, hogy a szobanövényként nevelt jukkák általában nem hoznak virágot és így magvakat sem termelnek.
A pálmaliliomok fajtái
A pálmaliliomok nemzetiségébe több, mint 40 faj tartozik, de ezek közül csak néhányat szokás szobanövényként nevelni. Hacsak nem élsz az egyenlítő közelében, ahol ideális természetes körülmények között tarthatod őket a szabadban, házon belülre a következő fajtákat érdemes megfontolni. Guatemalai pálmaliliom (Yucca guatamalensis / Yucca gigantea) – Ez a pálmaliliom egy hagymás tőből nő ki.
A kifejlett példányok viszonylag kisméretű, ágas fákká nőnek meg – amelyeken tőlevélrózsaszerűen jelennek meg kardszerű, hosszú, mintátlan leveleik. Viszonylag lassan növekednek, és évekig díszíthetik otthonodat, mielőtt kinőnék a zárt teret. Tőrlevelű pálmaliliom (Yucca aloifolia) – Ez a jukkafajta merev leveleket növeszt, amelyek akár 50 cm hosszúak is lehetnek, és veszélyesen hegyes csúcsban végződnek. A következő oldalon folytatom!