+Érdekességek, amit a padlizsánról tundi kell
- Bár a lila, közepes méretű, hosszúkás darabok a legelterjedtebbek, fekete, sárga, fehér héjú, kisebb, gömbölyű gyümölcsök is kaphatók.
- A padlizsán, akárcsak a paradicsom, ehető gyümölcs.
- Rengeteg antioxidánst tartalmaz, ami sok betegség megelőzésében segíthet.
- Magas rost- és alacsony kalóriatartalma miatt segítheti a fogyást.
- A túlérett padlizsán keserű, ezért vásárláskor a fényes, kemény, ép héjú padlizsánokat keresse, amelyek nem könnyen nyomódnak össze, és nem ráncos a héjuk.
- Párolni, sütni, főzni vagy grillezni kell, mert nyersen nem fogyasztható.
Ugyanazokat a termesztési feltételeket igényli, mint a paprika.
A padlizsán magját a március eleji vetés után május végén ültetik el.
A beporzáshoz legalább 16 Celsius-fok és optimális páratartalom szükséges, mivel a túl magas páratartalom miatt a pollenek összetapadnak, a túl száraz levegő pedig akadályozza a beporzást. A déli órákban megrázott növények nagyobb termést hozhatnak.
Padlizsán növényvédelem hajtásokban
A gumóféreg fonálféreg jelentős kártevő, amely talajfertőtlenítéssel és vetésforgóval kezelhető. Ha ez nem kivitelezhető, és az üvegházban vagy fóliában történő elvégzése problémás, akkor ajánlott más termesztési technikával próbálkozni, ahol a palánta vagy a növény nem érintkezik közvetlenül a talajjal.
A szabadföldön négyévente ugyanarra a helyre történő ültetés ajánlott.
A padlizsánt a burgonyabogár a burgonyával és a paradicsommal szemben kedveli. Ezt kihasználhatjuk, ha csalétkes növényként használjuk a burgonyabogár elleni védekezéshez, kevés vegyszerhasználattal.
Amikor a sötétlila gyümölcs elérte teljes méretét és fényes felületű, akkor szüretelünk. Ha a növény túlérett, a levelek átlátszatlanná válnak, a magok megbarnulnak, és az ízük keserűvé válhat. Július végétől az első fagyokig virágzik.
Forrás: EU-Info