Különös megjelenésük miatt igazi díszei lehetnek az ember kis vagy akár nagyobb kertjének is, és akár egy nagyobb cserépben is eléldegélnek, így kedvünk szerint akár oda is mozgathatjuk őket, ahová akarjuk. Melyik gazda ne álmodozna ehető termésű kerti díszekről? Lássuk is, hogy mi fán teremnek!
Tippek a törpeméretű oszlopos gyümölcsfák gondozásához
Habár kifinomultnak és érzékenynek tűnnek, az oszlopos gyümölcsfák messze nem olyan kényesek, mint az ember elsőre gondolná. Jól érzik magukat a 4-8 USDA zónák között, tehát Magyarországon például tökéletes helyük lehet. Egyedül a szélsőségesen forró vagy fagyos éghajlatokat nem kedvelik.
Az oszlopos fáknak sok közvetlen napfényre és rendszeres öntözésre van szükségük, ügyelve persze arra, hogy a talaj ne legyen sem túl száraz, sem pedig túl átázott. Amíg növésben vannak, fontos, hogy jó minőségű műtrágyával tápláld őket. A növénytartókat 60-90cm-re ajánlott helyezni egymástól. A fák általában 2-2,5 méter magasra nőnek meg. Ha ilyen kisméretű almafák terméseire pályázol, akkor fontos, hogy legalább két fajtát is beszerezz a keresztbeporzás érdekében.
Ha a fák ágai elgyengülnek vagy megsérülnek, akkor fontos, hogy tőből lemetszd őket – ezzel helyet adsz az új, erős ágaknak, amelyekre a növénynek nagy szüksége lesz a termések megtartásához. Ezt lehetőleg a korai, fiatal fázisban érdemes elvégezni, és szükség esetén ritkábban a későbbi, kifejlettebb fázisokban is. Az oszlopos gyümölcsfák páratlan ár/érték arányt kínálnak, és akár 20 évig is termőképesek maradnak!
Remélem, hogy cikkünk elnyerte a tetszéseteket, és megpróbáljátok az oszlopos gyümölcsfák nevelését. Elmondom még nektek, hogy egy nagyon jó ismerősömnek van már pár oszlopos gyümölcsfája, és nagyon szereti őket, isteni gyümölcsök teremnek rajta, és tényleg nem foglalnak nagy helyet, sőt. Egy szó, mint száz, érdemes próbálkozni ezekkel a növényekkel!