Egy kis őszibarack történelem
Jobban hasznosul az őszibarack
Jobban hasznosulnak a tápanyagok, ha kellően levegős és nedves a talaj. Hazai vizsgálatok is alátámasztották, hogy csapadékos években kevesebb vírustünet látható. Ez az öntözés fontosságára hívja fel a figyelmet. Szervestrágyázást ásványi kálium trágyázással kell kiegészíteni, amely növeli a növény ellenálló képességét. A tápanyag-utánpótlással az őszibarack nitrogén- és káliumigényét kell kielégíteniük. Bioplasma lombtrágyát, illetve nitrogénmegkötő baktériumot tartalmazó készítményt, Phylazonitot juttathatunk ki.
Így lesz minőségi az őszibarack
A termésritkítás javítja a barack minőségét. Pontatlan megközelítéssel termésritkításra a teljes virágzástól számított 35–50 napok között kerülhet sor, amikor a gyümölcskezdemény mérete 22–27 mm. Módja az egymás melletti gyümölcsök kiritkítása 3-4 ujjnyi távolságra.
Kora tavasszal rezes lemosó permetezéssel lehet indítani. Gombás és baktériumos betegségek, pl. a tafrinás levélfodrosodás ellen rezes készítményeket (ilyen a nem perzselő Cuproxat) és Thiosolt használhatunk. Levéltetvek ellen Vektafiddal permetezhetünk, míg, a molyok károsítását Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel segítségével előzhetjük meg. A Vektafid A alkalmas a levéltetvek, az atkák és a pajzstetvek féken tartására.
Az őszibarack veszélyes betegsége a citospóra, amely sebzési felületen keresztül fertőz. Ezért nagyon oda kell figyelni a sebfelületek kezelésére. A sebkezelésre 10 százalék rezet és 90 százalék oltott meszet tartalmazó pépet használhatunk. Őszibarack tafrinás levélfodrosodása ellen ajánlja Koncz Jenő: Alginithasznosítási tapasztalatok című írásában: 100 l vízben 10-12 kg őrölt alginitet feloldok, hozzáöntök kb. 1 l – a kereskedelmi forgalomban kapható – BIOPLASMA élő algatenyészetet. Ezen algák 2 hét alatt teljesen elszaporodnak az oldatban, úgymond élővé teszik a holt anyagot. Ezzel a szépen bezöldült oldattal öntözzünk.
A molyhos őszibarack fajtákra veszélyt jelenthet a monília. Legjobb, ha a megelőzésre törekszünk. Távolítsuk el, a gyümölcsmúmiákat. Lombhullás után szintén tanácsos újra egy rezes lemosópermetezést beiktatni.
Míg a spanyolok a roppanós őszibarackot szeretik, nálunk ez konzervipari feldolgozásra kerül. Magyarországon az őszibarack érési idénye június közepétől október elejéig tart. A korai érésű fajták maghoz kötöttek, a késői érésűek többsége magvaváló. Ízét elsősorban a cukor- és savkomponensek egymáshoz viszonyított aránya befolyásolja. Aromaanyagokban, élelmi rostban gazdag. A sárga húsú fajták karotin tartalma jelentős. Az őszibarack B1 és B2 vitamint tartalmaz.
Antioxidáns kapacitása viszonylag alacsony. Szabó, Zoltán és munkatársainak vizsgálatai alapján – A gyümölcsminőséget befolyásoló fajtatulajdonságok, fiziológiai és klimatológiai tényezők vizsgálata – kiemelkedő az Early Redhaven β –karotin és az össz színanyag tartalma. A Sweet Lady fajta E-vitamin tartalma kiemelkedő.