Az ősz beköszöntével sok kerttulajdonos szembesül azzal, hogy a rengeteg termést hova tárolja, hogy a tél folyamán is élvezhesse a friss ízeket. Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertészmérnök tanácsaival segítünk, hogy a legjobb módszerekkel őrizhesd meg a kerted kincseit.
Őszi termés tárolása vermeléssel
Az egyik leghatékonyabb tárolási módszer az ősz folyamán a vermelés, amely száraz, sötét, hűvös helyen történő tárolást jelent. Ez a módszer különösen a gyümölcsök esetében hasznos, mivel a fénymentes, hideg közegben a sejtszintű folyamatok lelassulnak, ezáltal megakadályozva a túlérést és a romlást. Fontos azonban, hogy megfelelő fajtát válasszunk a vermeléshez.
Az alma- és körtefajták közül vannak olyanok, amelyeket akár öt hónapig is tárolhatunk. Ezek a fajták „állásukban nyerik el az igazi ízüket”. Az Idared, Jonagold, Mutsu, Golden Delicious almafajták, valamint a Packham’s Triumph és Hardenpont körték kiválóan alkalmasak hosszú távú tárolásra. Rövidebb tárolási idejű fajták közé tartozik a Bosc Kobak és a Conference körte. E fajták különösen jól megőrzik minőségüket a tárolás során, sőt, ilyenkor érik el a legideálisabb sav-cukor arányt, ami a zamatos ízért felel.
Csonthéjasok tárolása ősszel
A csonthéjas gyümölcsök, mint a kajszibarack és az őszibarack, kevésbé alkalmasak hosszú távú tárolásra. Ezeket frissen érdemes fogyasztani, mivel gyorsan romlanak, és csak hűtött, csökkentett oxigéntartalmú környezetben maradnak meg rövidebb ideig. A szilva is ebbe a kategóriába tartozik. Gyakran még teljes érés előtt betakarítják őket, hogy elkerüljék a szállítás közbeni sérüléseket.
Őszi zöldségek tárolása hűvös helyen
A zöldségek tárolása szintén fontos része az őszi betakarításnak. A burgonyát, vöröshagymát és káposztát hűvös, sötét helyen érdemes tárolni. A sárgarépát és más gyökérzöldségeket akár a földben is hagyhatjuk, ahol frissen szedhetjük őket, amikor szükség van rájuk, hiszen a fagy nem károsítja ezeket a növényeket.
A burgonya betakarításának ideje attól függ, mikor szárad el a növény szára. Ekkor kezdődik meg a burgonya héjának megerősödése, amelyet 2-3 hétig tartó folyamat követ. Ha a betakarítást előbbre szeretnénk hozni, lombtalanítással is segíthetjük a folyamatot. Érdemes odafigyelni a jó szellőzésre a tárolás során, és rekeszekbe helyezni a burgonyát, hogy ne zsúfolódjon össze. Az ideális hőmérséklet a tároláshoz 10-15°C, magas páratartalom mellett.
Füge és kivi: Őszi termés tárolása a változó klíma hatására
A klímaváltozás miatt egyre több melegebb éghajlaton honos növény jelenik meg a magyar kertekben is. A füge és a kivi egyre népszerűbb választás az udvarokban. A fügét frissen érdemes fogyasztani, de a kivit akár hosszú ideig is tárolhatjuk. Fontos, hogy keményen szedjük le, még érés előtt, és hűvös, rekeszekben tároljuk. A kivi utóérését az almával együtt való tárolás gyorsíthatja fel, mivel az alma érés közben etilént bocsát ki, ami elősegíti a kivi beérését.
Paradicsom utóérése ősszel
A paradicsomok esetében is használhatjuk az almás technikát. A még zöld paradicsomokat nagyobb befőttesüvegbe helyezhetjük, melléjük egy almát téve. Az almából felszabaduló etilén gáz segít beérlelni a paradicsomokat, így nem kell aggódnunk, hogy a hidegebb időjárás megakadályozza a természetes érési folyamatot.
Zárszó: az őszi termés tárolása kihívás
Az őszi termés tárolása kihívás, de megfelelő módszerekkel hosszú ideig élvezhetjük a kertünkben megtermelt javakat. A vermelés, rekeszes tárolás, valamint a megfelelő hőmérséklet és páratartalom biztosítása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a megtermelt élelmiszerek ne vesszenek kárba, és a hidegebb hónapokban is élvezhessük az ízletes, friss terményeket.