Ebben a szakértői írásban pontos leírást kaphatsz a rózsákról, hogy hogyan és pontos mikor kell elvégezni a rózsa metszését ahhoz, hogy a következő tavaszi és nyári időszakban is kerted ékköveként tündököljön. Ha Te is szeretnél dús rózsabokrot, és bőséges virágú rózsatöveket, akkor kövesd ezt a rózsametszési kisokost!
Ideje az őszi metszésnek! Így kell a rózsát metszeni
A nyár végével és az ősz beköszöntével kísértést érezhetünk arra, hogy rendbe tegyük kertünket a gondosan kóborló bokrokkal és elhaló virágokkal. A rózsák ugyan már elnyíltak, de ez nem jelenti azt, hogy már semmi dolgunk a gondozásukat illetően, ugyanis az őszi időszakban kell elvégezni az olyan feladatokat, amitől évről-évre szebb és szebb lesz minden egyes rózsatő. A kertészek szerint a rózsabokrok túl korai metszése megölheti vagy súlyosan visszavetheti a növény egészségét! Ezért most hoztunk Neked egy rózsametszési kisokost, hogy tudd, pontosan mikor és hogyan kell metszeni a rózsát ahhoz, hogy dús növekedéssel hálálja meg a gondoskodást.
A rózsa metszésének helyes időpontja
A kertészek a természet naptárának és évszakainak megfelelően élnek. Vannak olyan növények, amelyek elnézőbbek a szabad és egyszerű gondozási megközelítéssel szemben, de a rózsák nem ilyen elnézőek. Ha tudjuk, hogy mikor kell rózsát ültetni, hogyan és mikor kell megmetszeni a rózsát, valamint a hervadt rózsák rendberakásának időzítését és technikáját, akkor a rózsakertünk évről évre gyönyörűbb lesz. Rózsaszakértőkkel és kertészekkel konzultáltunk, hogy megtudjuk, mikor kell metszeni a rózsákat, és mikor a legjobb érintetlenül hagyni.
A rózsa metszése elhelyezkedése szerint
Bár vannak szakértői iránymutatások arra vonatkozóan, hogy melyik évszakban a legmegfelelőbb a rózsák metszésére, ez végső soron attól függ, hogy hol élsz. Általában a legjobb, ha tél végén vagy kora tavasszal metszed le a rózsákat, az édes helyen a kemény fagyok után, és mielőtt a növény levélrügyei elkezdtek nyílni. Az, hogy ez pontosan mikor, a régió időjárási viszonyaitól függ, de nem szabad megfeledkezni a télre felkészítő metszésről sem, hiszen így tudnak majd új életre kelni a rózsáink a következő szezonban.
Mikor metszük a rózsát ősszel?
Ősszel azokat a rózsákat kell metszeni, ami a nyári vegetációs időszakban hosszú és pörgős szárakat hozott, egyébként nem minden rózsát kell metszenünk. Ezek a fajták azonban ősszel ápolatlannak tűnhetnek, és a kóbor szárak hajlamosak lehetnek a károsodásra. Várd meg, amíg rózsáid befejezik a virágzást, majd vágd le és rövidítsd le az oldalszárakat. Ha a rózsád érett és jól megtelepedett, érdemes megfontolni egy vagy két legrégebbi fő szár visszavágását. Ez ösztönzi az új növekedést a növény szívében.
Mikor metsszük a rózsát télen?
Azokon a területeken, ahol a tél enyhe, a metszést később decemberben, januárban vagy februárban lehet elvégezni. A hideg télű régiókban a metszést el kell halasztani a tavaszi növekedés kezdetéig.
A rózsa metszésekor nem csak az évszak, hanem magának a rózsának a kora és típusa is számít!
– A csupasz gyökerű rózsákat általában kellően lemetszették, mielőtt megvásárolnánk, így ebben a szezonban nincs is szükségük metszésre, ha cserépben vásároltál tehát rózsát, akkor az első télig nem kell metszeni.
Bokorrózsák metszése télen
A bokorrózsák háztáji rózsák – strapabíróak és megbízható virágzásúak. Ők is abba a fajta rózsába tartoznak, amelyeket télen meg kell metszeni. A rózsák szívós növények, és sokan jól reagálnak a kemény télre, különösen az olyan bokros formák, mint a hibridek és a floribunda.
Csökkentsük az előző szezon növekedését, de hagyjunk egy olyan részt az új hajtásból, ami körülbelül 8 cm hosszú, és három vagy négy egészséges bimbóval rendelkezik.
Mikor metszük a futórózsákat?
A vadrózsákat – vagy azokat, amelyeket elhagyottan teremtek, esetleg az ingatlan szélén vagy az udvar „vadon” részén – télen enyhén visszametszhetjük, hogy ritkítsuk a növekedését. Azokat a vadrózsákat, amelyek nem igényelnek téli védelmet, le kell metszeni február végén, fagymentes időben.
Legfeljebb az öreg, túl nagy bokrokat lehet erősen visszavágni. Ennek során a talajszinten lévő legidősebb hajtásokat le kell vágni, hogy a cserjék a fiatal hajtásokkal újra felvehessék természetes növekedési formájukat.