Őszi sereghernyó
Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) baljós kártevő, ugyanis ha egyet találsz belőle kertedben, akkor biztos lehetsz benne, hogy sok másik is bujkál a közelben – beszédes nevük van. Ezek az apró kártevők egész kerteket tehetnek tönkre, mert seregnyi létszámukkal gond nélkül képesek elpusztítani egy-egy növényt, és általában éjszaka mozgolódnak, így észrevenni sem olyan egyszerű őket. Szintén nevükből kikövetkeztethető, hogy rajonganak az őszi zöldségekért (káposzta, saláta, sárgarépa, stb.), de a citrusféléket, az avokádót és a különböző virágokat sem vetik meg.
Ha nem szeretnéd összenyomkodni őket, akkor tölts fel egy vödröt forró vízzel, és keverj bele egy-két evőkanál mosogatószert. Ezekbe dobálgasd be a hernyókat, és hagyd őket ott éjszakára. Ez kevésbé humánus megoldás, de kevesebb szétnyomkodott tetemet is eredményez. Ha teheted, permetezd le veszélyeztetettnek tartott növényeidet neem olajos oldattal, már az ősz elején, és ismételd meg ezt többször is rendszeresen, amíg a szezon végleg le nem zárul.
Az amerikai fehér szövőlepke lárvája
Az amerikai fehér szövőlepke (Hyphantria cunea) neve ellenére sajnos Magyarországon is jelen van, és lárvája rendkívüli károkat okozhat a növények leveleiben. A fehér lepkék a nyár végén rakják le petéiket, amelyek kikelve pusztító hadjáratot indítanak a kert ellen. Ezek a hernyók hálókat szőnek a növények levelei közé, amelyek védett menedékekként szolgálnak számukra.
Ezek a hálók lefedhetnek néhány levelet, vagy akár egész ágakat, extrémebb esetben egész növényeket is. Természetesen a lárvák mindeközben magukból a levelekből táplálkoznak. Fogj egy seprűt, és takarítsd le vele a hálókat, amiket növényeiden látsz. Ezzel általában elég nagy csapást mérsz a lárvákra, hogy ne legyen szükség rovarirtó szerekre.
Éjszakai molyok lárvái
Számos éjszakai moly időzíti úgy a peterakást, hogy lárváik ősszel keljenek ki. Ezek a kártevők általában a talajban bujkálnak, majd amikor előbújnak, a növények tövét támadják meg. Ezen kívül kárt tehetnek a gyökerekben és a növények egyéb alacsony részeiben is. Mivel ezek a részek létfontosságúak a növények számára, sokuk hamar el is pusztulhat ezektől a károktól. Az ilyen molyok ellen két módszert is érdemes bevetni.
Egyrészt nyírd le a füvet úgy, hogy egy legalább 60 centis fűmentes perem maradjon ágyásaid és a gyep között. Másrészt tartsd tisztán ágyásaidat, és távolíts el belőlük minden szerves és mesterséges hulladékot, amikben ezek az apró kártevők elbújhatnak. Egy harmadik védelmi lépésként kovaföldet is szórhatsz növényeid köré.
Susanne Jutzeler, suju-foto képe a Pixabay -en.