Itt az ideje lassan előkészítenünk kertünket a tavaszra, illetve széppé varázsolni az őszi időszakra. Fontos elvégezni a tavak téliesítését, gyepünk rendbe tételét, illetve létrehozhatunk virágágyásokat, kétnyári növények ültetésével.
Zöldségek betakarítása ősszel
Gyakran előfordulhat, hogy bizonyos zöldségekből, gyümölcsökből többet termelünk, mint amennyit el tudunk fogyasztani, ezért érdemes kialakítanunk tároló helyeket.
Tároló helynek alkalmas lehet a pince vagy a kertben kialakított, földdel fedett helyiség is. Mindkét esetben fontos, hogy megfelelően tiszta, szellőztethető, fagymentes, sötét és hűvös legyen. A ládákat minden esetben tisztítsuk meg, majd szárítsuk meg.
A tárolókban elkülönítve raktározhatunk almát, burgonyát, körtét.
Mielőtt a tárolóba helyezzük a zöldségeket, válogassuk át, a sérült, beteg terményt frissen fogyasszuk el, a nagyon betegeket helyezzük a komposztálóba.
A betakarítás után végezzünk totális gyomirtást a területen, hogy tavasszal kevesebb gyommag kerüljön elő, így tisztább területen kezdhetjük el újra a termesztést.
Totális gyomirtásra alkalmas szerek: Glialka, Gladiátor, Kapazin
Növények ültetése ősszel
Az évelő növényeket November közepéig, enyhébb fagyokig telepíthetjük.
A kétnyári virágok rengetegen kedvelik, mivel kevés olyan szabadtéri virág van amelyik ősszel bontja szirmait, majd télen pihen és tavasszal még intenzívebb virágzásba kezd. A legkedveltebb és legismertebbek az árvácska és a százszorszép.
A szabadban tárolt szobanövényeket lassan bevihetjük a lakásba, védve az enyhébb fagyoktól. Mossuk le alaposan a növényeket, cserepeket, ha szükséges végezzük el az átültetésüket majd vigyük bel a lakásba.
Növényvédelmi teendők ősszel
Szeptember- Október hónapban lehetőségünk nyílik megalapozni a következő évi növény egészségügyi helyzetét. Végezzünk lemosó permetezést gyümölcsfáinkon, szőlő lugasunkon. Ezzel védekezhetünk pl. az almatermésűek tűzelhalása, a baktériumos eredetű ágelhalások, a körte ventúriás varasodása ellen.
Lemosó permetezésre alkalmas szerek: Vegesol eReS, Vektafid-S, Bordói lé Neo SC
Mivel a gyümölcsfákat rendszeresen veszélyeztető károsítók jelentős része a gallyakon, leveleken áttelel, ezért a lehullott, elszáradt részeket égessük el.
Gyepápolás ősszel
Mindenki számára nagyon fontos a dús, üde, zöld pázsit létrehozása és fenntartása a kiskertben. Elengedhetetlen ősszel gyepünk szellőztetése, megtisztítása. A szellőztetést érdemes az utolsó nyírás után elvégeznünk, keresztbe-hosszába is. Ha ezzel végeztünk, gereblyézzük át a területet, így megszabadulunk teljesen az elszáradt növényi részektől. Ezután trágyázzuk pázsitunkat szarvasmarhatrágyával, műtrágyával vagy külön erre a célra használható gyeptrágyával.
Tó téliesítése az őszi-téli hónapokban
A vízinövényeket teleltessük át dézsákban elhelyezve, agymentes helyen. Ezután szedjük ki a tóból az elhalt növényi részeket, lehullott leveleket. A szűrőket, csöveket víztelenítsük. A 1.5 méternél mélyebb tavakban a halak már áttelelnek, de amikor a tó vize befagy, vágjunk léket a jégrétegbe, így javul az oxigén ellátás.