Készülj elő a télre

Őszi munkák a kiskertben: Ezeket a feladatokat semmiképp se halaszd el

xy, ZH, NA
Frissítve: 2024.09.28
Frissítette: KZs
hirdetes

Itt az ideje lassan előkészítenünk kertünket a tavaszra, illetve széppé varázsolni az őszi időszakra. Fontos elvégezni a tavak téliesítését, gyepünk rendbe tételét, illetve létrehozhatunk virágágyásokat, kétnyári növények ültetésével.

őszi kertészkedés

Zöldségek betakarítása ősszel

Gyakran előfordulhat, hogy bizonyos zöldségekből, gyümölcsökből többet termelünk, mint amennyit el tudunk fogyasztani, ezért érdemes kialakítanunk tároló helyeket.

Tároló helynek alkalmas lehet a pince vagy a kertben kialakított, földdel fedett helyiség is. Mindkét esetben fontos, hogy megfelelően tiszta, szellőztethető, fagymentes, sötét és hűvös legyen. A ládákat minden esetben tisztítsuk meg, majd szárítsuk meg.

A tárolókban elkülönítve raktározhatunk almát, burgonyát, körtét.
Mielőtt a tárolóba helyezzük a zöldségeket, válogassuk át, a sérült, beteg terményt frissen fogyasszuk el, a nagyon betegeket helyezzük a komposztálóba.
A betakarítás után végezzünk totális gyomirtást a területen, hogy tavasszal kevesebb gyommag kerüljön elő, így tisztább területen kezdhetjük el újra a termesztést.


Totális gyomirtásra alkalmas szerek: Glialka, Gladiátor, Kapazin

Növények ültetése ősszel

Az évelő növényeket November közepéig, enyhébb fagyokig telepíthetjük.
A kétnyári virágok rengetegen kedvelik, mivel kevés olyan szabadtéri virág van amelyik ősszel bontja szirmait, majd télen pihen és tavasszal még intenzívebb virágzásba kezd. A legkedveltebb és legismertebbek az árvácska és a százszorszép.

hirdetes
Ültetés előtt készítsük elő a talajt megfelelően, majd helyezzük a palántákat vagy magokat az ágyásba, illetve balkonládába.
A szabadban tárolt szobanövényeket lassan bevihetjük a lakásba, védve az enyhébb fagyoktól. Mossuk le alaposan a növényeket, cserepeket, ha szükséges végezzük el az átültetésüket majd vigyük bel a lakásba.

Növényvédelmi teendők ősszel

Szeptember- Október hónapban lehetőségünk nyílik megalapozni a következő évi növény egészségügyi helyzetét. Végezzünk lemosó permetezést gyümölcsfáinkon, szőlő lugasunkon. Ezzel védekezhetünk pl. az almatermésűek tűzelhalása, a baktériumos eredetű ágelhalások, a körte ventúriás varasodása ellen.


Lemosó permetezésre alkalmas szerek: Vegesol eReS, Vektafid-S, Bordói lé Neo SC

Mivel a gyümölcsfákat rendszeresen veszélyeztető károsítók jelentős része a gallyakon, leveleken áttelel, ezért a lehullott, elszáradt részeket égessük el.Itt az ideje lassan előkészítenünk kertünket a tavaszra, illetve széppé varázsolni az őszi időszakra.

Gyepápolás ősszel

Mindenki számára nagyon fontos a dús, üde, zöld pázsit létrehozása és fenntartása a kiskertben. Elengedhetetlen ősszel gyepünk szellőztetése, megtisztítása. A szellőztetést érdemes az utolsó nyírás után elvégeznünk, keresztbe-hosszába is. Ha ezzel végeztünk, gereblyézzük át a területet, így megszabadulunk teljesen az elszáradt növényi részektől. Ezután trágyázzuk pázsitunkat szarvasmarhatrágyával, műtrágyával vagy külön erre a célra használható gyeptrágyával.

Tó téliesítése az őszi-téli hónapokban

A vízinövényeket teleltessük át dézsákban elhelyezve, agymentes helyen. Ezután szedjük ki a tóból az elhalt növényi részeket, lehullott leveleket. A szűrőket, csöveket víztelenítsük. A 1.5 méternél mélyebb tavakban a halak már áttelelnek, de amikor a tó vize befagy, vágjunk léket a jégrétegbe, így javul az oxigén ellátás.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hígtrágya (német elnevezéssel gülle)

az alommentes tartási rendszerben, főleg sertéstelepeken, öblítővízzel kevert szilárd és... Tovább

aktiválási energia

az az energiamennyiség, amely a molekulán belüli kém. kötéseket fellazítva, azokat... Tovább

Tovább a lexikonra
Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem