Az orvosi ziliz kártevői és betegségei
Az orvosi zilizt szerencsére viszonylag kevés kártevő zaklatja, a kéretlen látogatóktól nem igazán kell tartanod. Csupán egy-két dologra kell odafigyelned, amiket máris kifejtünk.
Alticini rovarok
Az rovarok „Alticini” nevű törzsének tagjai veszélyt jelenthetnek az orvosi zilizre. Apró méretük miatt nehéz észrevenni őket – színük fekete, barna, vagy fémesen szürke. A kifejlett Alticini rovarok kora tavasszal válnak aktívvá. Petéiket apró lyukakba rakják le a talajban, a lárvák pedig a növények gyökerein élősködnek, azokból táplálkoznak. Idővel a károk a ziliz levelein is láthatóvá válnak, ahogy a rovarok azokat is átrágják.
Kis méretük miatt azonban maguk az átrágott lyukak is kicsit, így ezeket is nehéz észrevenni. Fordíts közeli figyelmet növényeid leveleire tavasszal. Ellenőrizd őket rendszeresen és tartsd tisztán az ágyásokat, mert a különböző növényi hulladékok között rengeteg Alticini rovar és egyéb kártevő is megbújhat. Amikor növényeid még kisebb palánták, fóliaalagutakkal is védheted őket a kártevők ellen.
Rozsdabetegség
Az orvosi ziliz a mályvafélék családjának tagja, így hajlamos a rozsdásodásra. A rozsdabetegséget egy gomba okozza, ami több növényt is megtámadhat. A rozsdabetegség általában a levelek alján jelenik meg, ezért nehéz lehet észrevenni, ha az ember nem pillant be növényei alá. Először fehér púpos foltok jelennek meg a levelek alján, amik aztán rozsdaszínű spórákká alakulnak át – innen a betegség neve.
Ezek a foltok idővel sárgászölddé majd végül feketévé válnak. A rozsdásodás megfékezése érdekében óvatosan távolíts el minden fertőzött levelet növényeidről, ügyelve rá, hogy ne rázd le róla a spórákat. Megelőzéséhez ügyelj ágyásaid tisztaságára és öntözd növényeidet a tövüknél, ne fentről, nehogy víz kerüljön a leveleikre. Ezen kívül használhatsz kénes vagy rézalapú készítményeket is.
Az orvosi ziliz szüretelése és felhasználása
Az orvosi ziliz leveleit virágzás után kell begyűjteni. Ez után fontos, hogy alaposan kiszárítsd őket. Ha a gyökereket szeretnéd felhasználni, akkor az ősz végén ajánlott felásni őket, mielőtt a talaj elkezdene megfagyni. Távolítsd el a rostokat és görcsöket a gyökerekből, majd vágd fel őket kb. 1,5 centis darabokra. Ez után rögtön kezdd el kiszárítani őket. A gyökerek szüretelése előtt legalább 2-3 évet hagyd növekedni orvosi zilizeidet.
Az orvosi ziliz leveleit és virágait a szezonja során bármikor le lehet szüretelni és akár nyersen is fogyasztani. Ezen kívül ki is száríthatók persze különféle gyógyászati célokra. Az orvosi ziliz levelei, gyökerei, virágai és magvai is ehetők. A gyökerek nyersen is finomak, és ideálisak különféle fogások ízesítésére. Érdemes észben tartani, hogy nyálkás állaguk miatt sűrűbbé teszik azokat az ételeket, amikhez hozzáadják őket, habár sokan szándékosan ezért használják a zilizgyökeret. A leveleket és a virágokat is lehet hasonlóan felhasználni, de desszertekben és salátákban is kiválóak és édes ízt kínálnak.
Próbáld ki a pörkölt szirmokat is! Az orvosi zilizzel készült ételek (pl. teák) olyan problémákat segítenek enyhíteni, mint a gyomorfájás, a székrekedés, a láz, a pattanások, a gyulladások, a vágások és a hörgőgörcs (bronchospasmus). A növény leveleiből és/vagy gyökereiből készült tea, habár szokatlanul sűrű lehet, kifejezetten egészséges és kiválóan alkalmas a torokproblémák csillapítására is.