Az orgona metszése – Hogyan metsszük meg az orgonát
Elérkeztünk a legfontosabb kérdéshez – hogyan végezzük el az orgona metszését? Az orgona esetében megállapíthatjuk, hogy jó eredményt akkor érhetünk el, ha nem csak visszavagdossuk a túlnőtt ágakat, hanem egész ágakat vágunk ki. Éppen ezért jobb, ha a metszőolló mellé magunkhoz vesszük az ágvágót és a fűrészt is. Elvirágzás után vagyunk, fontos, hogy a teljes virágzattól szabaduljunk meg – ezzel elérhetjük, hogy magot érleljen a növény, nem utolsósorban pedig másodvirágzásra ösztönözhetjük.
Azokat a földközeli hajtásokat tőből vágjuk ki, melyek a törzs földalatti részéből indultak fejlődésnek. Ezután tegyük szellősebbé az orgona koronáját, hogy több fény áramolhasson be – egyszerűen ritkítsuk meg a korona belsejében található ágakat. Ezután nincs más hátra, csak a megmaradt ágak visszavágása, érdemes mindegyiket visszametszeni nagyjából egyharmad részben.
Az orgona metszése – Megfiatalíthatjuk az orgonánkat
Pár évvel ezelőtt vásároltunk egy házat, ahol a kerítés mentén orgonabokrok voltak, de nagyon el voltak vadulva, sajnos ott tartottunk, hogy nem szebbé teszik a környezetet, hanem egyenesen elcsúfítják – túlságosan nyurgák voltak, nem volt gazdájuk, virágot is alig hoztak. Ezért úgy döntöttem, hogy itt a fiatalítás ideje, a talaj szintjétől számítva 25-30 centiméterre visszavágtam az összes bokrot.
Ezt bárki megteheti, aki szereti az orgonát, arra azonban felhívom a figyelmet, hogy a következő pár évben nélkülözni kell a virágokat, nekem két év után jött a bőséges virágzás – de abszolút megérte, a bokrok egészségesek, szépek, a virágok pedig párjukat ritkítják! Remélem, hogy tanácsaimmal tudtam nektek segíteni, ne féljetek belevágni az orgona metszésébe, a növény meg fogja hálálni a törődést, ebben biztosak lehettek. És akkor jöjjön cikkem végére a szokásos szavazás, segítsétek munkámat egy (őszinte) vokssal, köszönöm!
Mennyire tetszett az orgona metszéséről szóló cikkünk?