Telítődnek Európa erdői, az egyre öregebb fák egyre kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot. Spanyolországtól Svédországig az európai erdők egyre inkább elöregednek, olyan fák alkotják növényzetüket, amelyek kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot. Öre

Öregednek az európai erdők

hirdetes

Telítődnek Európa erdői, az egyre öregebb fák egyre kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot. Spanyolországtól Svédországig az európai erdők egyre inkább elöregednek, olyan fák alkotják növényzetüket, amelyek kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot. 

Telítődnek Európa erdői, az egyre öregebb fák egyre kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot. Spanyolországtól Svédországig az európai erdők egyre inkább elöregednek, olyan fák alkotják növényzetüket, amelyek kevésbé képesek elnyelni a szén-dioxidot.  Öre
A fákat egyre több erdőtűz fenyegeti, gyakoribbak a pusztító viharok és a rovarok támadásai is. A kontinens egyes részein elkezdődött az erdők kivágása - állapították meg holland, finn, svájci és olasz kutatók a Nature Climate Change folyóiratban közzétett tanulmányukban.
 

Öregek az európai erdők – Nem biztos, hogy el tudják nyelni a szénkibocsátásokat

Mindez azt jelenti, Európában nem számolhatunk azzal, hogy az erdők a jövőben képesek lesznek a jelenlegi mértékben elnyelni a gyárak, erőművek, gépkocsik szénkibocsátását – mondják a szakemberek.  Az európai erdők jelenleg az európai szénkibocsátás 10 százalékát nyelik el.
 
Ezek az újranövő erdők folytonos szénelnyelők, és a korábbi előrejelzések azt mutatták, hogy még évtizedeken keresztül azok is maradnak, ám vannak jelei annak, hogy telítődnek. Az erdészeti politika és az erdőgazdálkodás felülvizsgálatára van szükség, ha fenn akarjuk tartani az elnyelés mértékét. Gyors kalkulációk szerint a telítettségi pontot valamikor 2030 körül érik el, hacsak a kormányok nem hoznak hathatós intézkedéseket - mondta Gert-Jan Nabuurs, a hollandiai Wageningeni Egyetem és Kutatóközpont szakembere, a tanulmány vezető szerzője.
hirdetes
 
Öregek az európai erdők

Öregek az európai erdők – Lelassult az erdők növekedése

Évszázadok óta Európa most a legzöldebb, a középkor óta most a legnagyobb az erdős területek nagysága, köszönhetően a második világháború utáni újratelepítési erőfeszítéseknek. Az adatok azonban 2005 óta azt mutatják, hogy lelassult az erdők növekedése, ahogyan a fák elöregednek. 
A fák elnyelik a levegőből a gázokat, és szénként beépítik azokat törzsükbe, gyökereikbe és ágaikba. Elöregedve azonban kevesebb gázt képesek elnyelni, és az elraktározott szenet kibocsátják, amikor elhalnak és rothadnak.

Öregek az európai erdők – Új erdőket kellene telepíteni

Nabuurs szerint jobb erdőgazdálkodással elejét lehetne venni az öregedő erdők problémájának. A szerző az erdők szelektív kivágását és több új erdő telepítését javasolja. Annemarie Bastrup-Birk, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szakembere, a jelentés másik szerzője hangoztatta, hogy különösen Franciaországban és Németországban csökkent az erdők területe, másutt még növekedés tapasztalható. „A probléma még nagyon regionális" - hangoztatta, hozzátéve, hogy korai még kontinensszintű aggodalmakat hangoztatni.
 

Forrás: MTI

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ecetsav-baktériumok (Acetobacter)

pálcika alakú, egyesével élő v. láncokba rendeződött baktériumnemzetség. Gram-negatívak... Tovább

oxigén (O)

a —>periódusos rendszer VI. a. csoportjába tartozó színtelen, szagtalan, vízben... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetvédelem