Sokan csak a Tabán Matuzsálemeként hivatkoznak erre a csodálatos fára, amit a legendák szerint még a törökök kiűzésének örömére ültettek, és áll az óta is délcegen. Eszmei értéke hatalmas.
Buda kincsei
Buda teli van csodaszép parkokkal, amik nagyon különleges fákat, bokrokat, más növényeket őriznek. Érdemes hatalmasat sétálni a Duna ezen partján is, nemcsak azért érdemes, mert így a sok magaslati pontnak köszönhetően megcsodálhatod Pestet teljes pompájában, hanem friss levegőt is szívhatsz a hatalmas zöld területeknek köszönhetően. A Tabánt ismered? Ha elég idős vagy minden bizonnyal, hiszen ez a múlt század egyik legpezsgőbb helye volt. A Tabán a Gellért-hegy és a Várhegy között fekvő dimbes-dombos területet takarja, ami tele van zöld területtel, a helyiek nagy kedvence, jó időben rengetegen vannak itt. A környék a törökök kedvenc helye is volt, ez abból is látható, hogy Oszmán-kori Rudas Gyógyfürdő és a Gellért Gyógyfürdő is a közelben van. Mi azonban nem szerettük a törököket, és ennek is látszik még ma is a nyoma….
Öreg eperfa a Tabánban
A Tabánban áll egy nagyon idős eperfa, ami egyes források, vagyis inkább legendák szerint akár 300 éves is elmúlhatott, ugyanis azt – még anno 1686-ban- a törökök kiűzésekor ültették. Hát nem kedves gesztus ez tőlünk? A török megszállás után ültettünk egy törökszederfát, hogy kicsit itt maradjanak velünk a törökök, és soha többet ne kelljen visszajönniük?
A Tabán Matuzsáleme
„Törökszeder (Morus Nigra) – Kaukázusi eredetű, hazánkban nagyon ritka gyümölcsfa. A legenda szerint a török kiűzésének emlékére, 1686-ban ültették. Túlélte 300 év viharait. Az 1810-es tűzvészt, az 1849-es várostromot, 1933-ban a városrész lebontását, és az 1944-45-ös bombázásokat. Kérlek, ne bántsd! ” Áll a fát védő kordonon kihelyezett táblácskán, egy korabeli kép kíséretében, ahol az látható, hogy itt annak idején egy vendéglő állt, a hatalmas fa árnyékában urak falatoztak. A Wikipédia szerint azonban a törökökkel kapcsolatos történet csak legenda, a fa nincsen 300 éves, „csak” 200-250 esztendős, vélhetően Mária Terézia idejében ültethették. Akárhogyan is, szép kort megélt, bántani nem, de megnézni mindenképpen érdemes lehet! 2021 óta nincsen jó állapotban, védelemre szorul, így ágaira felmászni nem szabad. Vannak régebbi fotók, dokumentumok, amik azt bizonyítják, hogy egykoron egy ház udvarán állt, a kerítés felett a lombja az egykori Kőmíves lépcső felé terült el.
Ezen a képen látható az öreg eperfa a PestBuda forrásai szerint...balra, a sétáló férfi mellett. Fotó forrása: Fortepan / Magyar Bálint; Hullám utca, szemben a Kőműves utca 15. számú ház. (1912)