Az orchideák téli igényei: orchidea gondozása a hideg évszakban

Az orchideák téli igényei: orchidea gondozása a hideg évszakban

SFV, NA
hirdetes
Így gondozd télen az orchideákat

További gondoskodás télen keresztül


Mint a legtöbb növénynek, az orchideáknak is kevesebb vízre van szükségük télen, de így is elengedhetetlen az elegendő mértékű páratartalom a levegőben a folyamatos fejlődéshez. Az orchidea téli nedvességigénye nem kisebb, mint nyáron. A probléma az, hogy télen a beltéri levegő általában szárazabb. Helyezd a növényeket egy tálcára kavicsokkal és vízzel, és párásítsd körülöttük a levegőt naponta néhányszor, beleértve a gyökereket is. Közvetlenül a leveleket nem szabad permetezni télen, mert a levelek rothadását és a növény elpusztulását eredményezheti. Mindenképpen győződj meg róla, hogy a gyökerek nincsenek folyamatosan vízben, ennek nyomon követésére jó módszer, ha átlátszó cserépben neveljük virágunkat, így bármikor láthatjuk a gyökerek állapotát. Öntözd ritkábban a megszokotthoz képest, de tartsd nedvesen a levegőt a növények körül a kavicsos tálcával és rendszeres párásítással.

hirdetes


Nem csak a kinti, kerti növényeknek, de ez az év nyugalmi időszaka az orchideák számára is, amikor lassabban fejlődnek, mint más szezonban. Nincs szükségük annyi tápanyagra, mint nyáron, ezért ne adjunk túl sok fejlődést segítő tápoldatot. Hagyd pihenni a növényeket. Felére is lecsökkentheted a tápoldat mennyiségét, így biztos, hogy nem adagolod túl. Ha egy orchidea téli károkat szenved, például fagy vagy a zord idő által, akkor is megmenthető. A károsodás jelei közé tartoznak a rendellenes foltok a leveleken, az elszíneződés, a kimaródás, a hervadás és a barnulás. Gombás fertőzések jeleit is észrevehetjük. Adj időt a sérült növényeknek a gyógyulásra: a tápoldatot szüneteltesd, a vízmennyiséget csökkentsd, növeld a páratartalmat, valamint tartsd őket távol a melegtől és a közvetlen fénytől.


A virágszár mellé mindig tegyünk támaszt és rögzítsük hozzá a virágfejeket. Gyakran megdőlnek cserepükben, ezzel ne tegyünk semmit, ez természetes az orchideáknál. A szanaszét álló gyökereket se akarjuk megregulázni, hagyjuk kedvük szerint nőni. Minden téli gondozást is úgy kell elvégezni, hogy meghagyjuk a növényeknek ezt a szabadságát.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2025-01-28

Hogyan jutnak el a termelői alapanyagok az éttermekbe?

A magyar termelők és a belvárosi éttermek kapcsolata kulcsfontosságú. Hogyan kerül a legjobb minőségű kacsa, csirke és borjú az asztalra? Megmutatjuk!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

66/2007. (VII. 26.) FVM rendelet

a 2007. évben tavaszi fagykárt szenvedett mezõgazdasági termelõk hitelhez jutási... Tovább

gégevizenyő

súlyos bántalom, amely a légutak (légzőkészülék) szűkülése révén fulladást okozhat.... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert Kertészet Növénytermesztés