Így gondozd az orchideát, hogy legyen esélye túlélni

Az orchidea gondozása, nevelése, szaporítása

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Mindenki szereti, de sokan nem tartanak, mert félnek attól, hogy nem éli meg az első hónapot sem. A félelem nem megalapozatlan, ugyanis ez a növény nagyon különleges, de ha elolvasod cikkünket, akkor te is tudni fogod, hogy mi kell ahhoz, hogy a növény egészséges és szép legyen sokáig. 

Hasznos tudnivalók az orchideáról

Melyik a legnépszerűbb orchidea fajta?

Hazánkban is egyre inkább elterjed ez a gyönyörű szép növény szerencsére. Sokan azért szeretik annyira, mert hosszú ideig virágzik, mutatós éke a kertnek. Sokan azonban nem mernek tartani, hiszen nagyon különleges növény, és a gondozása sem átlagos. Az orchideák közül a lepkeorchidea a legdivatosabb, mivel tartása, nevelése könnyebb, mint társaié. Ez a növény rövid, tömör, ovális levelekkel rendelkezik, hosszú szárán pedig lepke formájú virágot találunk.

Miért különleges az orchidea?

Az orchideák azért olyan különlegesek, mert a trópusi esőerdőkből származnak, ahol a fákon éltek, így nem a talajból veszik fel a tápanyagot, hanem a levegőből, léggyökeret eresztenek. Fontos tehát, hogy ezeket a léggyökereket ne bántsuk, és ne ültessük a növényeket földbe. Ha szeretnénk átültetni a növényt, akkor vásároljunk orchidea ültető közeget, amely alkalmas az orchideának Erre a célra általában tökéletesen megfelel a fenyőkéreg, perlit, tőzegmoha keveréke. Hasznos lehet számára az átlátszó cserép, ugyanis a gyökerek is képesek fotoszintézisre, így hasznosítani tudja a cserépen átjutó fényt.

hirdetes

Az ültetéstől az öntözésig: gondozási tippek orchideákhoz

A legfontosabb, amire oda kell figyelni a levegő. Az orchidea a trópusi esőerdőkből származik, ahol állandóan magas a páratartalom és jellemzően meleg van, ezért fontos, hogy hasonló környezetet biztosítsunk a növény számára. A kertészek munkájának köszönhetően évről évre egyre jobban alkalmazkodnak a növények az európai éghajlathoz, azonban a nagyon hideget még mindig nem viselik el, a 10-15 fokos hidegben már leáll a növény fejlődése, még télen is legyen legalább 20-25 fok, ahol orchideát tartunk. 

Páratartalom és hőmérséklet: az orchideák kényes igényei

Fontos tudni azt is, hogy azért a nagy meleget sem bírja, a 40 fok feletti hőmérséklet is megviselheti már, semmiképpen ne tegyük ki a tűző napra, ugyanis megégetheti a leveleit. A megfelelő páratartalomra is oda kell figyelni, általában a 70-80 százalékos páratartalmat szokták szeretni, a lepke orchidea esetében már az 55-60 százalék is elég lehet.

Az orchideák öntözése

Az öntözésre is érdemes odafigyelnünk fokozottan! Soha ne álljon alatta víz, a permetezéssel pedig óvatosan bánjunk. Ha mégis megállna alatta a víz, akkor megindul a rothadási folyamat, éppen ezért inkább a reggeli órákban permetezzük, locsoljuk, mert ebben az esetben estére elpárolognak a cseppek. Öntözést 2-3 hetente végezhetünk, úgy, hogy állítsuk bele vízbe cserepestől 10-15 percre, hogy megszívja magát, majd csorgassuk le a vizet.

A következő oldalon elmondom, milyen betegségek támadhatják meg, és mik a tünetek. Nézzük, mire érdemes odafigyelni még, ha orchideát tartunk, lapozz a következő oldalra és folytatom.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

impotencia (nemi tehetetlenség)

a nemi képesség csökkenése vagy megszűnése; létrejöhet örökletes alapon, nem megfelelő... Tovább

Szegedi Tudományegyetem

Egyetem Mezõgazdasági Fõiskolai Kar Cím:... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem