Végre vége van a télnek, lassan a borús-ködös napok is elmúlnak, végérvényesen megérkezik a vidám, színekben gazda tavasz! És végre ismét megrendezik az orchidea kiállítást, nekünk ott a helyünk!
Megrendezi a Magyar Orchidea Társaság ezt a fantasztikus tavaszi kiállítást idén is, egy nagyon népszerű és közkedvelt orchideának szenteli ezt a pár napot. A kiállításra ellátogathatsz te is március 11. és 14.-e között, a helyszín pedig nem más, mint a Vajdahunyad vára! Ha kilátogatsz az eseményre, számos előadást is meghallgathatsz az orchideák gondozásáról és számos kérdésre is választ kaphatsz.
Most pedig nézzük, milyen növényekkel találkozhatsz a kiállításon!
A Phalaenopsisok az orchideák közül utolsóként, a 18. század közepén kerültek be az Európai kertészetekbe, főként azért, mert a szállításuk az akkori körülmények között megoldhatatlan gondot jelentett. Az első európai virágzásra még hosszú éveket kellett várni. Az akkori botanikusok és kertészek közül senki nem gondolta volna a legmerészebb álmaiban sem, hogy egyszer ez az orchidea millió számra fog virágozni a kertészetekben, és az apró üvegtégelyekbe zárt növendék lepkeorchideák beutazzák az egész Földet. A lepkeorchideák gyors elterjedését az 50-es években felfedezett új szaporítási eljárásoknak köszönhetjük. Ma már szinte minden virágboltban kaphatók, és mindenki számára elérhetőek ezek a kedves növények.
Gondozásuk nem igényel különösebb szakértelmet, talán ennek is köszönhetik fantasztikus népszerűségüket. Lakásban, 18-21 fokos hőmérsékleten jól érzik magukat, de igényesek a fényre, lehetőleg ablak közelében keressünk számukra helyet. A déli tűző naptól óvni kell a leveleket, mert könnyen megégnek. A páratartalmat biztosíthatjuk néhány nagy levelű szobanövénnyel, páfránnyal, amelyet naponta egyszer-kétszer megspriccelünk. A lepkeorchideákat télen elég hetente egyszer öntözni, nyáron, nagy melegben hetente kétszer, háromszor kapjanak friss (lehetőleg lágy) vizet.
A levelekről a port rendszeresen el kell távolítani, mert a sok por akadályozza a levél légcseréjét. A legtöbb lepkeorchidea ősszel hozza a virágszárakat, amelyeken a bimbók több hét alatt fejlődnek ki, és a tél derekán nyílnak. Sokszor jelent gondot, hogy a bimbók egy bizonyos fejlődési szakaszban megsárgulnak, és lehullnak. Ennek egyértelműen a fényhiány az oka. A bimbók, fejlődésük egy bizonyos időszakában több fényt igényelnek, mint általában. Ha ez a fénymennyiség nem áll rendelkezésükre, akkor a bimbók elsorvadnak és leesnek. A bimbók fejlődésének időszakában biztosítsunk minél több fényt a növénynek, akár növénynevelő lámpa beiktatásával.
Nyáron is nagyon jól érzik magukat a lakásban a lepkeorchideák, de ha ki tudjuk tenni egy szélmentes, árnyékos helyre a kertbe, azt mindennél jobban szeretik, és később bőséges virágzással hálálják meg. Május végén lehet kitenni őket a szabadba, amikor a fagyveszély már elmúlt, és augusztus végén-szeptember elején vissza kell vinni őket a lakásba.
Forrás: kertlap.hu
További részletek az orchidea kiállításról: www.orchideatarsasag.hu, www.orchideakiallitas.hu