Több mint negyven évvel ezelőtt, egy építész egy lehetetlennek tűnő álmot dédelgetett minden egyes nap: egy olyan újszerű otthont szeretett volna megalkotni, ami tökéletes összhangban lett volna a természettel.
Önfenntartó otthon: újrahasznosított és megújuló
Megépítését újrahasznosított és megújuló alapanyagokból képzelte el, az energiát pedig tiszta, szintén megújuló forrásokból nyerte volna minden alapvető szükséglet kielégítése céljából. Fontos szempont volt még az is, hogy mindez megfizethető és bárki számára elérhető legyen.
Négy évtizeddel később ez az álom valóra vált, Earthship („Földhajó”) néven. Környezetvédelmi, gazdasági és etikai okokból is megéri egy Earthshiphez hasonló, önfenntartó otthonban élni, de persze nem mindenki teheti meg, hogy jelenlegi lakhelyét hátrahagyva „Földhajót” építsen magának és családjának. Ettől függetlenül jó néhány olyan dolgot leshetsz el az ilyen otthonoktól, amiket akár saját életviteled kiegészítésére is felhasználhatsz. Nézzük meg, hogy mik ezek!
Négy fal és egy tető az önfenntartó otthonhoz
Az elmúlt évtizedek során egyre elérhetőbbé váltak a méretesebb otthonok. A nagyobb épületek és a hagyományos építkezési eljárások persze több nyersanyagot és erőforrást is követelnek, ami cseppet sem jó hír környezetünkre nézve. A nagyobb otthonokat pedig többe kerül fűteni, illetve árammal és vízzel ellátni. Sok építőanyag észrevétlen méregként veszi körül az otthonok lakóit, ami (a levegőben terjedő méreganyagok mennyiségét tekintve) ötször veszélyesebb lehet, mint a kinti levegő.
Az építkezések környezetre gyakorolt hatásának csökkentése céljából az építőanyagok újrahasznosított, kimentett, megújuló, forrásokból kell beszerezni, emellett strapabíróknak is kell lenniük, és, ami a legfontosabb, negatív ökológiai lábnyomot kell hagyniuk. Az eredeti Földhajó elsődleges építőanyagai kiselejtezett autókerekek, alumíniumdobozok és döngölt földdel bevont üvegpalackok. Ez az összeállítás megfelelő szigetelést biztosít, télen melegen, nyáron pedig hűvösen tartva az otthont anélkül, hogy légkondicionáló rendszerre lenne szükség.
A kidobásra szánt anyagok újrahasznosítása remekül hangzik, de más megoldások is léteznek egy „zöld” otthon megépítésére. A régi, talajból és szalmából készült vályogházak egyrészt olcsók, másrészt tűzállók, és a földrengések sem képesek olyan károkat tenni bennük, mint a hagyományos otthonokban. Alternatívák még a kenderházak is, amik kenderbetonból (ipari kender, mészkő és víz keveréke) épülnek meg. A következő oldalon folytatom, megéri lapozni egyet!