Az ólomvirág (Plumbago auriculata) otthona Dél-Afrika, ami megmagyarázza, hogy miért tartják fagyérzékenynek ezt a piciny kúszónövényt. Hazánkban teleltetést igényel ugyan, viszont némi odafigyeléssel termesztése sem lehetetlen. Segítséggel könnyen felfuttatható támasztékokra, nevelhető cserépben, vagy akár balkonládákban is. Külön érdekesség, hogy latin neve az ólom szóból származik, ugyanis, hogy régen az ólommérgezés gyógyítására használták. Az ólomvirág másik neve az ég virága. Mostani cikkünkben mindent megtudhatsz erről a különleges növényről, az ólomvirágról.
Az ólomvirág egy kisebb bokor formájában is képes növekedni, melynek magassága elérheti az 1-3 métert, illetve terebélyessége a 2-3 métert. Nevelése kapcsán mindenekelőtt a természetes élőhelyével kell tisztában lenni (a már említett Dél-Afrika), és eszerint kivitelezni a számára megfelelő környeztet.
Kúszónövénynek olyan szempontból tekinthető, hogy szárai, indái segítséggel könnyen képes felkapaszkodni környezetében a legtöbb dologra. Virágai hasonlítanak a lángvirágok bimbóira, és előnynek számíthat az is, hogy ezek a könnyen gondozható növények képesek nagy mértékben tolerálni az aszályt.
Az ólomvirág gondozása
A hazánkban dézsás növényként kezelhető ólomvirág nyáron bontja ki égszínkék vagy fehér virágait. Amennyiben meleg környezetet tudunk számára biztosítani, nem kell sokat törődnünk növényünkkel. Ültetése során érdemes odafigyelnünk méreteire, és úgy kiválasztani neki a megfelelő helyet.
Örökzöld növényként tekinthetünk rá, gyönyörű lehet egy fa mellé telepítve, esetleg kavicsos környezetben. Laza, elhajló ágrendszere, amennyiben biztosítunk számára egy kisebb segítséget, könnyen kúszónövénnyé válhat, s vízeséséként lóghat le egy-egy felületről, különleges virágaival együtt, melyek egész évben virágoznak. Virágzásakor szirmait, bimbóit nem tudja elveszíteni csészéjük végett, ezért azokat majd nekünk kell lecsípni.
Figyeljünk oda, hogy szélvédett helyre helyezzük, ugyanis ágai rendkívül törékenyek. Támaszték mellett akár fácskává is nevelhető.