A mediterrán vidékeken elterjedt olajfák termései, illetve az azokból készült olajokat a világ minden táján előszeretettel használják gasztronómiai célokra. Sokoldalúságát tekintve nem csoda, hogy egyre többen érdeklődnek az olajfák házi gondozásáért. Cikkünk minden fontosabb tudnivalót felsorol, amit tudnod kell erről!
Az olajfa ültetése
Az olajfáknak jó vízelvezetésű talajra van szükségük, lehetőleg a kert legnaposabb részében. Kerüld az olyan helyeket, ahol az esőzések alatt vagy után a víz hajlamos megállni, vagy ahol a víz 60 cm mélyre folyhat a talajba egy lyukon keresztül. Félreértés ne essék – az olajfák nem sivatagi növények, és rendszeres vízutánpótlásra van szükségük az egészséges fejlődéshez.
A tartós vízhiánytól az olajfák előbb-utóbb elpusztulnak majd. Válassz olyan helyet olajfáidnak, ahol legalább napi 6 óra napfény éri őket, ideális esetben közvetlenül, (nem félárnyékban).
Fádat olyan mélyre ültesd ki a kertben, amilyen mélyre a palánta eredetileg ültetve volt a növénytartóban, amiben beszerezted. Ültetéskor a talajhoz ne adj hozzá organikus anyagokat, nedvszívó polimereket, trágyát, vagy bármi mást. Az olajfákat elég, ha tiszta, jó vízelvezetésű talajba ülteted.
Az olajfa karózása
Ha az adott fajta karózást igényel, akkor azt már a faiskolában a palánta mellé kellett, hogy rakják, így ha nincs mellette a cserépben, akkor nem lesz rá szükség. Egy fiatal, karózott fának azonban később fokozatosan egyre erősebb támasztékra lesz szüksége, ahogy növekszik.
Amint a törzs átmérője eléri a 3 cm-t, (az alacsonyabb fafajtáknál és a cserjéknél ez kevesebb is lehet), a fa többé már nem igényel karózást. Egészen addig azonban olyan támaszték kell majd neki, ami egyenesben képes tartani a törzsét. Karócserekor az új támasztékot ugyan abba a lyukba dugd, ahol az előző állt, majd erősítsd hozzá a fához.
Táplálás és trágyázás
Az olajfáknak nincs szükségük speciális, számukra összeállított trágyakeverékekre, azonban sokkal jobb eredményeket érhetsz el, ha rendszeresen táplálod fáidat. Ha az ültetést augusztus közepe után, de március közepe előtt végzed, akkor ne használj semmilyen trágyát az ültetés során, hanem várj tavaszig. Más esetben trágyázz közvetlenül az ültetés után, és rendszeresen az egész tenyészidőszakban.
A trágyázás gyakorisága a táp összetételétől függ. Ajánlatos olyan tápot használni, ami legalább 10%-ban nitrogént tartalmaz. Alkalmazhatsz gyors felszívódású 10-10-10 vagy 13-13-13 trágyát is, a csomagoláson olvasottak szerint. A legtöbb ilyen minden szükséges tápanyagot tartalmaz az olajfák számára. Ne felejtsd el alaposan beöntözni őket a talajba, miután elszórtad őket a kertben a fák körül. Ezek a trágyák általában nem ideálisak növénytartóban termesztett növények táplálására. Használhatsz folyékony tápot is, de ne feledkezz meg róla, hogy ezek nagyon gyorsan felszívódnak, ezért sűrűn kell alkalmazni őket a kertben.
Az organikus trágyák szintén ideálisak, azonban általában drágábbak is, és ritkán tartalmaznak annyi nitrogént, amennyire az olajfáknak szükségük van. A talaj organikus anyagokkal (komposztált állati trágya vagy komposztált konyhamaradékok) is befedhető, azonban ezzel a módszerrel nehéz eltalálni a szükséges tápanyagok megfelelő arányát. Habár környezetvédelmi szempontból ez a megoldás nagyon előnyös, a komposzt összetételének pontos és részletes ismerete szükséges hozzá.
Bármivel is táplálod olajfáidat, ne helyezd/szórd/öntsd azt a törzsük közvetlen közelébe. Szintén a felhasznált táp vagy trágya típusától függetlenül érdemes inkább gyakran, keveset adagolni belőle a tenyészidőszak alatt, mint ritkán és sokat. A gyors felszívódású trágyáknál különösen fontos a mértéktartás, mert ezek könnyedén kárt tehetnek a növényekben és beleszivároghatnak a talaj ivóvízforrásaiba is.
Mint ahogy azt már fentebb említettük, augusztus közepétől a következő év márciusa közepéig ne trágyázd olajfáidat, hacsak nem élsz nagyon meleg éghajlaton. Ha fáid gyepesített területen áll, ügyelj rá, hogy a gyepgondozás során ne tégy kárt benne. Ne feledd, hogy a fák gyökérzete jóval szélesebb, mint lombozatuk. Ne használj a közelükben (10 méteres körzetükben) olyan termékeket, amelyek a gyep táplálására és más növények (első sorban gyomok) kiirtására lettek kialakítva. A következő oldalon még több dolgot megtudhatsz az olajfák neveléséről!