Még nem végleges döntésről van szó, mert az uniós miniszteri tanács az Európai Parlamenttel közösen alkotja a rendeletet, amely most kerül az EP elé, majd onnan vissza a miniszterekhez - emelte ki Gráf József.
A rendelet szigorítja, egyszerűsíti és az egyes termékekre is kiterjeszti a hatóanyagok engedélyezési rendszerét, és ennek érdekében egy új zónarendszert is bevezet.
Utóbbi három részre osztaná az EU-t, és ebből a középsőbe tartozna az Egyesült Királyságtól Romániáig 13 ország. Magyarország ezt továbbra sem fogadja el, azt szeretné, ha legalább négy övezet jönne létre, hogy a különbségek ne legyenek ennyire nagyok az egy zónába tartozó tagállamok között - szögezte le Gráf József.
Elmondta: úgy tűnik, hogy az Európai Parlamentben többségi álláspont alakítható ki a zónák számának bővítése mellett.
Javított magyar szemmel a korábbi javaslaton az is, hogy kibővült az a lista, amelyen az engedélyezett növényvédőszerek szerepelnek. Magyarországnak mindazonáltal még további javaslatai vannak e kérdésben.
Szó volt a találkozón az uniós agrárreformok felülvizsgálatáról is, amelyben az Európai Bizottság reményei szerint még ebben a félévben megállapodásra juthatnak a tagállamok. Gráf József a mostani eszmecsere tapasztalatairól beszámolva elmondta: Brüsszel továbbra is erőlteti a termelés és a támogatások teljes elválasztását, amely egyébként a termékek 90 százalékának esetében már meg is történt. Ezúttal a dohánytermesztés esetében a tagállamok egy csoportja ellenjavaslattal élt, ez ugyanis - Magyarországon is - a termelés jelentős visszaesésével járna.
A felülvizsgálat keretében most tárgyalt másik felvetés lényege, hogy a tagállamok a közvetlen támogatások legfeljebb tíz százalékát egy külön borítékba helyezhetik, és ebből külön támogatást nyújthatnak akár a termeléshez kötötten is. Magyarország örül annak, hogy az eredeti javaslathoz képest ilyen típusú változtatásra került sor, de ennek részleteit még ki kell dolgozni - kommentálta Gráf József.
Az MTI kérdésére a magyar delegációvezető azt is elmondta, hogy a miniszteri ülésen nem esett szó arról a kelet-európai javaslatról, amelyet az új tagállamok vezetői a múlt heti kormányfői EU-értekezleten vetettek fel, a mezőgazdasági támogatások kiegyenlítését kérve a termelés növelésének érdekében. Olyan felvetésről van szó, amely még mindenki számára új, a tagországoknak még tájékozódniuk kell ahhoz, hogy érdemben tárgyalhassanak róla - vélte Gráf.
Franciaország és néhány más tagállam megismételte a luxemburgi találkozón azt a figyelmeztetését is, hogy a Kereskedelmi Világszervezeten (WTO) belül folyó átfogó tárgyalások sikeréhez nem lehet áldozatul dobni az uniós mezőgazdasági politikát. A WTO-egyezmény uniós sürgetői - Dánia, Svédország, Nagy-Britannia - ezzel szemben rugalmasabb uniós agrárálláspontot képviseltek. Többen megemlítették, hogy az Egyesült Államok is új agrártámogatási politikát vezetett be - mondta még el Gráf József.
Forrás: www.fvm.hu