Sokan rettegnek attól, hogy a zöldségeken és a gyümölcsökön rajta marad a növényvédő szer, ami káros lehet az egészségükre. A most következő cikkben elmondjuk, milyen veszélyeket rejt magában a növényvédő szer maradványa, illetve, hogy hogyan távolíthatod el.
Növényvédő szerekről röviden
A peszticidek, más néven növényvédő szerek olyan anyagok és annak keverékei, (vegyszerek, biológiai szubsztanciák és egyéb ágensek), melyek alkalmazásának a célja a növények, termények védelme, és a kártevő élőlények távol tartása, terméketlenné tétele és elpusztítása.
Érdemes elkerülni ezeket a szereket, és átváltani bióra, mára azonban sajnos szinte elkerülhetetlen a permetezés, annyira elszaporodtak a kórokozók. A növényvédő szeres tasakok mindegyik rajta kell szerepelnie, hogy hány napos a várakozás ideje, ezt mindenképpen be kell tartani, illetve oda kell figyelni arra is, hogy megfelelő védőruházatban végezzük a növények védelmét.
A növényvédő szerek káros hatásai: fejfájás, levertség, hasfájás, puffadás, gyengeség. DE! Mi van akkor, hogyha így is marad növényvédő szer a növényeken? El tudod távolítani könnyen és egyszerűen, meg is mutatom, hogyan!
A hámozás nem véd
Még ha azt is tervezzük, hogy a gyümölcsöt és zöldséget meghámozzuk, jobb és ajánlatosabb azt előtte alaposan megtisztítani. Tegyük fel, van egy szép, érett dinnyénk. Felvágjuk, anélkül, hogy előtte lemostuk volna. A kés a héjon található baktériumokat és gombákat automatikusan a dinnye belsejébe szállítja. Az előtte tiszta gyümölcshús tökéletes táptalaja lesz mindenféle mikrobának és kórokozónak.
Mosogatószer?
Egyesek a gyümölcsöt és zöldséget szokványos mosogatószerrel mossák meg. Ezzel sok peszticidet távolíthatunk el, de nem mindet. Ráadásul minden gyümölcs- és zöldségadaggal feltehetően a mosogatószer maradványát is elfogyasztjuk.
Zöldségkefe?
Mit kezdünk az érzékeny termékekkel, mint pl. a bogyósok és a sárgabarack. Ezeket aligha tudjuk zöldségkefével tisztítani a gyümölcs sérülése nélkül. Ha vízbe áztatjuk őket, akkor pedig elveszítik aromájukat, értékes vitaminjaikat és ropogós állagukat – a mérgező maradványok viszont továbbra is megmaradnak.
A megoldás az almaecet!
Tegyünk 5-6 liter vízbe fél liter almaecetet, a zöldségeket és gyümölcsöket rakjuk bele az oldatba, majd hagyjuk állni 15-20 perc. Ezután vegyük ki a vízből, és mossuk meg alaposan mindet. Tökéletes megoldás, mivel az almaecet a szennyeződések, baktériumok 98 százalékát eltávolítja és még egészséges is.