Talán nincs elegendő helyed arra, hogy egy hatalmas kertben termeszthesd meg kedvenc zöldségeidet és gyümölcseidet magadnak vagy családodnak. Meglehet, hogy szeretnéd csinosabbá varázsolni belső udvarodat, de nem akarsz túl sokat elfoglalni ehhez a szabadtéren rendelkezésre álló helyből. Ezekre a problémákra kínál megoldást a növénytorony nevű nagyszerű találmány.
A növénytornyok függőlegesen használják ki azt a helyet, amit az egymás mellé ültetett növények vízszintben vesznek el a kertből, az udvarból, vagy akár egy teraszból. A növénytornyok legfontosabb része a támasztószerkezet, ami magába foglalja a növénytartókat, illetve gyakran az öntöző- és vízelvezetőrendszert is.
Az interneten temérdek csináld magad jellegű növénytorony-ötletet találsz, az alábbiakban pedig megismerheted a növénytornyok alapelveit, amikkel jó tisztában lenni.
Hogy készül egy növénytorony?
A növénytornyok házi elkészítéséhez többféle anyag és kellék is felhasználható, úgymint régi ültetők, újrahasznosított tárolók, PVC csődarabok, és így tovább. Lényegében bármi, ami függőleges formájú, képes magában tartani egy adag virágföldet, illetve elvezethető belőle a felesleges víz.
A víz megtartásához jól jöhetnek olyan kiegészítő anyagok, mint a geotextília vagy a szalma, míg a vasrudak a torony támasztásában segíthetnek be.
Az alábbi kellékekből mind építhetsz magadnak egy növénytornyot:
• Növénytorony régi kerékgumikból: Helyezd őket egymásra és töltsd fel őket talajjal. Nagyszerű megoldás például burgonya termesztéséhez, vagy néhány virág elültetéséhez.
• Növénytorony csirkehálóból: Görgess egy csövet némi csirkehálóból, és rögzítsd valamivel, hogy megtartsa ezt az alakot. Ez után állítsd fel végleges helyére, és karózd ki. Kezdd el kibélelni az alját és a szélét szalmával, majd feltölteni talajjal – a szalma segít, hogy a víz ne szivárogjon ki annyira a hálón. Továbbá, minden egyes hozzáadott réteg földbe ültess néhány burgonyát, vagy vágj réseket a hálón, és ültess salátát a növénytorony oldalába.