Rozmaring – a szerelem növénye
Már az ókor óta ismert, Aphrodité szent növényeként jelenik meg, javítja a memóriát, élénkítő hatása van. Magyarországon szintén a szerelem és a hűség virága. A lakodalomba induló legények kalapjára mindig tűztek egy-egy rozmaringszálat, sőt a menyasszonyok is rozmaring koszorút kaptak. A néphit szerint, ha a ház bejáratához ültetjük, akkor távol tartja a boszorkányokat, a démonokat.
Bazsalikom – a zöldségek királya
Már az ókorban tisztelték és szerették a bazsalikomot, sokszor a zöldségek királyaként is nevezték. Indiában szent növényként tisztelik, egyes helyeken a sírokra ültetik, de Moldáviában máig él a hit, hogy ha a férfi bazsalikomot kap egy lánytól, akkor az haláláig szeretni fogja. A bazsalikom viszont egyértelműen szerencsét hozó fű, s ha az ablakba tesszük, akkor elűzi a gonoszt a háztól. Egy keresztény legenda szerint Jézus sírja körül bazsalikom nőtt. Ezért sokan Jézus ajándékának is tekintik, ezért található meg sokszor, cserépbe ültetve az ortodox templomok oltárán is.
Menta – fertőtlenítés mestere
A görög mitológia szerint a Menthe egy nimfa volt, akibe beleszeretett Hádész, az alvilág ura. Felesége viszont féltékeny volt, ezért növénnyé változtatta a lányt. Ez a legenda is mutatja, hogy a menta nemcsak gyógyít, fűszerez, hanem a szerelem növénye is volt. Hasonlóan, mint a rozmaringot, a házasulandók koszorúba fonták, és ezt viselték a menyegzőn. Emellett a menta fertőtlenítésre is kiváló, amit a rómaiak is tudtak már, ezért ezzel a növénnyel fertőtlenítették, illatosították az asztalt. Eközben pedig kifejtette étvágyfokozó hatását is. Ám a fertőtlenítés szimbóluma Kínában is megjelent, ahol szintén koszorúba fonták, az ajtófélfára rakták, majd elégették – így űzve ki a házból a gonosz szellemeket.