Egyre rövidebbek, hidegebbek a napok, ezt pedig bizony a növényeink is megérzik, az érzékenyebbek pedig könnyen sérülhetnek, ha nem vagyunk elég óvatosak és nem végezzük el a szükséges teendőket időben. Adunk egy kis segítséget, mit is érdemes elvégezni ilyenkor.
Növények télesítése: vágás, metszés
A fás szárú növényeket nem esztétikai alapon kell gondoznunk ősszel, hanem azt a célt kell elérnünk, hogy jól fejlődjön, és tavasszal gyönyörűen pompázzon. Az igényes, már korán elvirágzott évelők esetében javasolt a hajtások levágása, a kései virágokat hagyjuk meg.
A nyírt sövényeket egyenesítsük ki még a hajtásnövekedés leállta előtt, így esztétikus marad és nem fagy el. A lombhullás után kezdjük el, fagymentes napokon a lombhullató díszcserjék, díszfák metszését. Úgy ritkítsuk az ágakat, hogy jól szellőzzön és több fény jusson a megmaradt ágaknak.
Ha szükség van rá, a gyümölcsfák ritkító metszését is végezzük el, de vigyázzunk, hogy ne végezzük el túl korán ezt a műveletet, mivel így fagyveszélynek tesszük ki fát. Csak akkor vágjunk neki a fák metszésének, ha kedvezők a körülmények, fagymentes napokon a legideálisabb.
Növények télesítése: virágágyások
A virágágyásokat előkészíthetjük már ősszel is, de elsősorban érdemes a gyomirtást elvégeznünk, hogy tavasszal már gyommentes ágyás várjon minket. A gyomirtás után átforgathatjuk a talajt, hogy könnyebb legyen a tavaszi munkálat.
Megkezdhetjük a növények szaporítását üvegházban, illetve fóliasátorban. Rengeteg növény szaporítható magvetéssel illetve dugványozással is, ügyeljünk arra, hogy ha magvetéssel szeretnénk próbálkozni, érdemes időben begyűjteni a magokat.
Növények télesítése: érzékeny növények melegebb helyre rakása
Ha már éjszaka fagyok jelentkeznek, az érzékenyebb növényeket vigyük le a pincébe vagy a lakásba, ha van rá lehetőségünk. Ha még sem lenne, akkor fátyolfóliával, illetve száraz falevelekkel takarjuk be a növény nagy részét, így megvédhetjük a fagytól. Fontos, hogy a falevél száraz legyen, mert ha nedves, akkor kárt okozhatunk a növénynek.
Növények télesítése: a pázsit
Pázsitunk utolsó nyírásának az időpontját is meg kell határoznunk, nehogy elkéssünk a többi pázsitmunkálattal. Ha a nyírással végeztünk, végezzünk gyepszellőztetést, ezután még szórhatunk gyeptrágyát a fűre, illetve ezt a műveletet végezhetjük szarvasmarha trágya kijuttatásával is. Hogyha még időben vagyunk és nincsenek nagy fagyok, akkor végezzük el a felülvetést is, a ritkásabb helyekre szórjunk fűmagot, majd dolgozzuk be a talajba egy kicsit.