4. A termőközeg hőmérséklete
Mivel a megemelt termőközeget a nap oldalról is süti, így sokkal hamarabb fel is melegszik, mint a kerti talaj. Több zöldség és gyümölcs is hamarabb kiültethető ennek köszönhetően a szabadba, hogy annyival hamarabb beindulhasson a tenyészidőszakuk. Az emelt ágyást fekete anyaggal letakarva tovább „fűtheted” a közeget.
5. A kártevőkérdés
Az emelt ágyások néhány kellemetlen kártevőt is segítenek távol tartani a gyökerektől és a termésektől, különösen a nagyobb testű emlősöket. Hasonlóképpen a hagyományos ágyásokhoz, az emelt ágyásokra is húzhatsz madárhálót a termések védelme érdekében. A jó minőségű termőközeg csökkenti a betegségek kialakulásának esélyét is.
6. Bőségesebb termés
Az eddig felsorolt szempontok mind hozzájárulnak a bőségesebb, egészségesebb terméshez. Ideális körülmények között akár 10-szer annyi termést is szüretelhetsz az emelt ágyásokban termesztett növényekről, mint a hagyományos ágyásban nevelkedettekről.
7. Karbantartás
Egy emelt ágyásra nem igazán lépkedsz rá (különösen ha keretek között van), ezért kevesebb karbantartást igényel. Szerényebb méreteik miatt nem kell hozzájuk nagyobb kapa vagy gereblye, ráadásul a gyomok kiiktatása is egyszerűbb belőlük. Egy csepegtető öntözőrendszerrel biztosíthatod, hogy növényeid alatt mindig kellően nyirkos legyen a talaj.
Hogyan válaszd ki a legjobb zöldségeket emelt ágyásodba?
Amennyiben kisebb hely áll rendelkezésedre emelt ágyásod kialakításához, érdemes észben tartani néhány gondolatot. Először is: olyasmit termessz amit nagyon szeretsz. Ez egészen magától értetődő, de fontos, hogy gazdaságosan bánj a hellyel. A tipp itt inkább az, hogy ne ültess olyasmiket, amikre csak ritkán lenne szükséged! Próbálj drágább növényeket ültetni. Ha kiválogattad kedvenceidet, számold ki, hogy melyikre költesz a legtöbbet általában, tehát melyik termesztésével tudnál a legtöbbet spórolni. Most pedig nézzük, milyen növényeket érdemes magas ágyásban termeszteni, a következő oldalon folytatom!