Tavasszal és nyáron a szabadban töltenénk leginkább a szabadidőnket, a jó időben végre lehet sütkérezni a napon, piknikezni vagy grillezni a barátokkal és a családdal. Azonban a meleg évszakoknak is van egy hátránya, mégpedig, hogy nagyon sok rovar lepi el ilyenkor a kertet. A legyek igazi bosszantói az ilyen programoknak és hiába lehet már ellenük sok féle megoldást találni, mint a bőrre, ruhára vagy a levegőbe fújható sprayk, ezek a megoldások nem mindig hatásosak és sokak viszolyognak is ezek használatától és nem szeretnének mérgező permeteket magukra fújni, amik még büdösek is. Cikkünkben olyan növényeket mutatunk nektek, amik nem csak látványra dobják fel a kertedet vagy a teraszt, de még a legyeket is eltaszítják különleges és kellemes illatukkal.
1. Bazsalikom
Az édes bazsalikom (Ocimum basilicum) messze a legnépszerűbb fűszernövény a kertekben és a konyhákban szerte az egész világon, így Magyarországon is.
Csípős ánizsos aromájáról ismert bazsalikomot leginkább az ajtókba és ablakokba helyezett cserepekbe és virágágyásokba szokták ültetni, de sokan a konyhában is tartják.
A bazsalikom nem csak főzéshez kiváló csodás aromája miatt, de az Ocimum basilicum természetes riasztóként is használható a legyek és szúnyogok ellen is, hiszen nem szeretik az illatát.
2. Babér
A babérlevél (Laurus nobilis) egy másik nagyszerű kártevőriasztó.
Ez a népszerű gyógynövény nemcsak a legyeket taszítja, hanem arra is használható, hogy a molyokat a szekrényből, az egereket és a csótányokat a kamrából, a poloskákat pedig a gabonából és a gabonafélékből távol tartsa.
A babér nyáron a szabadban cserépben termeszthető, és a hidegebb hónapokban behozható.
A babérlevelet szárítva és kötegbe kötve is felakaszthatjuk az ajtók és ablakok mellé, vagy gabonazsákokba rejthetjük.
3. Levendula
A levendulát (Lavandula augustifoli) gyakran termesztik kellemes illata és vékony, lila virágai miatt.
A levendula nemcsak megjelenése és illata, hanem rovarriasztó tulajdonságai miatt is kiválóan alkalmas ajtók körüli és ablakok alatti díszültetésre, ugyanis illata eltaszítja a legyeket és más rovarokat.
A levendula a legyek mellett a bolhákat, lepkéket és a szúnyogokat is taszítja.
4. Varádics
A közönséges varádicsot (Tanacetum vulgare) ősidők óta használták az emésztési betegségektől és a bélparazitáktól a zúzódásokig és ízületi fájdalmakig mindenre.
Bár ezek közül a felhasználási módok közül sokat azóta is cáfoltak, a varádics rendkívül hatékony a rovarok és lárváik taszításában – olyannyira, hogy a gyógynövény az 1800-as években negatív hírnevet szerzett, mivel a temetkezési ládákban, a férgek elűzésére használták a holttestektől.
Manapság a varádicsot széles körben használják természetes rovarriasztóként.
Egy figyelmeztetés: A T. vulgare a világ bizonyos részein invazív fajnak számít. Kutasson, mielőtt ezt a gyógynövényt a kertbe helyezi, és ügyeljen arra, hogy véletlenül se károsítsa a helyi ökoszisztémát.
5. Fehér üröm
Az üröm (Artemisia absinthium) talán leginkább a szesz abszint lepárlásában betöltött szerepéről ismert.
A fehér üröm lombja – az Artemisia legtöbb fajához hasonlóan – pompás ezüst-zöld színű, bársonyos megjelenésű a leveleiket és szárukat borító trichomák miatt.
Az ürömöt meglehetősen könnyű termeszteni, és a növény által kiválasztott olajok egy újabb természetes riasztószer lehet a kártevők széles skálája ellen, beleértve a legyeket, egereket, szúnyogokat, molyokat és hangyákat!
6. Citrom fű
A Citronella fű (Cymbopogon nardus) csípős olaja valószínűleg a legismertebb növényi rovarriasztó a piacon.
A citromfű egyik fajtája, a C. nardus a legjobban ellenőrzött környezetben termeszthető, mivel invazív fajnak is számít.