Miért is egészségesebbek saját terményeid?
Nem csak annak kapcsán válnak egészségesebbé terményeid, hogy nem használsz gondozásuk során káros anyagokat, hanem mert a saját gondoskodásod, a fejlődést látván kialakult elégedettséged ad az érett termésnek némi pluszt – ugyanakkor egy kialakult kapcsolatról is beszélhetünk már ilyenkor.
Terményed és közted annak nevelése során egy szimbiózis alakulhat ki, vagyis a gondozás kapcsán könnyedén egymásra hangolódhattok, hiszen tudod, hogy mikor mire van szüksége, egyfajta barátság alakult ki.
Tőled függenek fejlődésük során, arról nem is beszélve, hogy amikor már megfelelően kifejlődtek, „önzetlenül” képesek támogatni szervezetedet, táplálni Téged, egyéni tápanyagkészletük segítségével.
A növényekre képes kihatni hangulatod, érzelmed is – nem véltelen, hogy kisgyermekként is ránk szóltak, hogy ne bántsd a növényt, ne tépd le levelét, ő is ugyanúgy képes lehet érezni, mint mi.
Mindegyik magán hordozza névjegyedet
Biztosan Te is láthatod akár már csak a piacon is, hogy nem ugyanolyanok az árusok által kipakolt gyümölcsök, zöldségek. Ennek oka, hogy a terményeken mindenki majd rajta hagyja saját névjegyét, az is látszik rajtuk, hogy fejlődésük során mennyi gondoskodást kaptak.
Amennyiben nincs lehetőséged arra, hogy saját otthonodban termeszd meg zöldséged, gyümölcsöd, mégis szeretnél hasonló élményben részesülni, nem kell aggódnod. Egy kisebb „rituálé” keretein belül Te is képes lehetsz kialakítani ezt a bizonyos „barátságot”.
Az újonnan vásárolt gyümölcsöket fogd meg kezedben egy rövidebb ideig mielőtt elfogyasztanád, csupán tartsd meg azokat és vedd alaposan szemügyre gyümölcseid. Amennyiben nem rögtön szeretnéd megenni a vásárolt gyümölcsöket, zöldségeket és hosszabb időre kamrádba fogod majd azokat helyezni, akkor már felmerülhet a kérdés, hogy valamennyire gondjukat tudod majd viselni ezeknek a daraboknak.
Ebben az esetben figyelj rájuk, nehogy megromoljanak néha nézz rájuk, hogy nem szállták-e meg bogarak, esetleg kisebb rágcsálók, amennyiben kültérben kerülnek majd tárolásra.