Soha nem szabadna nedvesen füvet nyírni! Még a fűnyíródat is tönkreteheti!

Ezért nem szabad a nedves füvet lenyírni! – Ilyen problémákat fog okozni, ha nedvesen vágjuk a füvet

ZH
hirdetes

Tudd meg, hogy nyírhatod-e a füvet, ha az nedves, és milyen problémákat okozhat a pázsiton, ha nem várjuk ki a fű megszáradását.

nedves fű nyírása

Szabad-e a nedves füvet nyírni?

Ha azt kérdezik: "szabad-e nyírni nedves füvet?" akkor valószínűleg egy váratlan csapadék megakasztotta kertészeti terveinket. Ha büszke vagy a pázsitodra, akkor a vizes fűnyírás érdemes kihagyni, mivel akár károkat is okozhat a pázsitban.

Mindannyian szeretnénk tudni, hogyan lehet zöld és vastag pázsitot növeszteni, de ez egyre nehezebbé válik, ha nedves füvet próbálunk nyírni. Kiváló vágást érhetünk el, ha megvárjuk, amíg a fű megszárad, mielőtt megpróbálnánk nyírni, ami viszont egy zamatosabb pázsittal jutalmaz majd meg.

Nedves fű nyírása helyett mindig kihasználhatjuk a rossz időt arra, hogy fűnyírónkat rendbe tegyük. Ellenőrizzük, hogy a kaszák és a gépek jó állapotban vannak-e, hogy fel legyünk készülve a fűnyírásra és a sövénynyírásra, és tudjuk, ha valamelyik elemet ki kell-e cserélni.

Lehet nedvesen nyírni a füvet?

Bár technikailag le lehet nyírni a nedves füvet, ez nem tanácsos. Vannak, akiknek egyáltalán nem okoz gondot a nedves fű nyírása, szerencsés lesz a fűnyíró és a fű megfelelő kombinációja, míg másoknak a nedves fűnyírás tönkreteheti a fűnyírót és a füvet is.

A festői gyep eléréséhez elengedhetetlen, hogy a fűszálak felálljanak, és készen álljanak a nyírásra. A nedves fűvel van egy kis probléma, a gravitáció, a szálak nem állnak fel, hanem a víz súlya miatt a talajhoz tapadnak. Ez hihetetlenül egyenetlen fűnyírást eredményez, amit sajnos csak akkor veszünk észre, amíg a fű ki nem szárad.

Általában nem ajánlott nedves füvet nyírni, mivel az károsíthatja a pázsitot, és nem is biztonságos a számunkra. Ha a fű nedves, a szálak összetapadhatnak, ami megnehezíti a fűnyíró számára a fű egyenletes nyírását. Ez egyenetlen vágást eredményezhet, ami táptalajt teremthet a kártevőknek és a betegségeknek, valamint a pázsit egyenetlenné teszi, amitől nem lesz szép.

hirdetes

A nedves fű nyírása is károsíthatja a fűnyírót. Az eső kötést okoz az egyes szálak között, ami a fű összetapadását eredményezi, amit nehéz egyenletesen nyírni. Ezek a csomók beragadhatnak a fűnyíróba, ami túlmelegedhet és esetleg eltörhet. A csomók a pázsiton is összegyűlnek, ami nagy takarítási munkát eredményez, mivel a pázsiton maradt csomók elfojtják az alattuk lévő füvet, és elhalt foltokat okoznak.

Egy ideális helyzetben érdemes megvárni, amíg a fű megszárad, mielőtt nyírni kezdjük. Ez különösen fontos, ha a fű a hosszabb, mivel még néhány ipari fűnyíró is megküzd a hosszú, nedves fűvel.

Szó szerint semmi előnye, ha nedvesen nyírjuk a pázsitot, sokkal több munkát fogunk végezni az udvaron, hogy megoldjuk azokat a problémákat, amelyek abból fakadnak, hogy nincs türelmünk hagyni, hogy a nap tegye a dolgát.

A nedves fű nyírásával okozott problémák


Ha nagyon nedves füvet nyírunk, valószínűleg még a legjobb fűnyírók is megszenvedik. A füvet nehezebb lesz nyírni, a levágott darabok pedig összetapadnak, ami megterheli a fűnyírót, és akár eltömődhet és túlmelegedhet. Nedves időben a pázsiton sem lehet csíkokat nyírni.

Ha a pázsit különösen telített, akkor a fűnyíró kerekei sárnyomokat ásnak ki, ami a nyomvonalak károsodását okozza, amely akár új gyep lerakását is szükségessé teheti a lyukak kitöltéséhez. Ha már túl késő, és már szembesültünk ezzel a problémával, számos módszer létezik a fűben lévő foltok javítására, hogy a pázsit visszanyerje korábbi fényét.

Ha azonban rendszeresen nyírjuk a füvet, az nem nagy dolog. A legtöbb esetben nem teszi tönkre a pázsitot vagy nem sérti meg a füvet. Ügyelj azonban arra, hogy a fűcsomókat gereblyézd ki vagy törd fel, mert elpusztíthatják az alattuk lévő füvet.

Fűnyírás a reggeli harmatban

Vegyesek a vélemények arról, hogy lehet-e füvet nyírni reggeli harmat mellett. Kétségtelenül az a legjobb, ha megvárjuk, amíg a fű teljesen megszárad, mielőtt nyírnánk, és hajnali harmat esetén ez valószínűleg csak néhány órát vesz igénybe – azonban semmi sem akadályozza meg, hogy kihúzzuk a fűnyírót, amíg még kissé nedves a fű.

A nedves fű nyírása károsíthatja a fűnyírót és a kertet is. A nedves fű levágott részei könnyen eltömíthetik a fűnyírót, ami károkat okozhat, ha nem vigyázunk rá. Ezeket a nyesedéket nagy részekben is ki lehet dobni a fűnyíróból, ahol aztán ténylegesen megfojthatják az elültetett füvet, amitől a pázsit foltjai elhalnak vagy kiszáradnak. A nedves fű nem csak az utócsapadékra vonatkozik, hanem magában foglalja a kora reggeli harmatot is.

Meddig várjunk eső után, mielőtt füvet nyírnánk?


Eső után meg kell várni, amíg a pázsit megszárad a nyírás előtt – 2 és 5 óra között kell várnunk, ha egy enyhe zápor volt, vagy tovább, ha erősebb eső esett.

Jó teszt, hogy megtudd, száraz-e a fű, ha papucsban, szandálban sétálsz be a pázsitra, ha száraz marad a lábad, akkor érdemes elkezdeni a fűnyírást.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyöngykór

a gümőkór egyik jellegzetes megnyilvánulása, amikor a savóshártyákon gümők halmazai alakulnak ki. Tovább

Bonyhádi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Bonyhád Perczel u. 23. Magyarország Telefon: +36-451-555 Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás