Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról - gondozása, termesztése, felhasználása, jótékony hatásai

Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról

Ültetési körülmények

A naspolyák szeretik a fényt, ezért lehetőleg napos helyre telepítsd őket. Ha félárnyékban, vagy foltos fényben vannak, akkor kevesebb gyümölcsöt hoznak majd és ősszel sem lesz olyan pompás aranyszínük. A naspolyák igencsak magas tűréshatárú növények, ezért a legtöbb talajtípusban képesek növekedni.

Ha viszont ideális körülményeket szeretnél biztosítani nekik, akkor nyirkos talajba helyezd őket, mert a vizet is jobban tűrik a legtöbb gyümölcsfánál. Szabad vízelvezetésű, de jó víztartók-képességű talaj optimális számukra, ezért ha túl agyagos a kert, akkor némi tőzeggel, vagy tőzegpótló anyaggal ajánlott kiegészíteni a földet a vízelvezetés és a levegőztetés érdekében. A naspolya levelei és virági könnyedén sérülhetnek az erős szélben, ezért lehetőség szerint szélvédett helyre kerüljenek.

Mikor ültessük a naspolyát?

A naspolyákat november és március között érdemes elültetni. A fák képesek télen megerősödni, ami segít megakadályozni, hogy nyáron túlságosan kiszáradjanak. Ha a tél igazán keménynek ígérkezik, akkor megéri tavaszig várni az ültetéssel.

Az ültetés folyamata

Az ültetéshez egy 75 köbcentis (vagy nagyjából a gyökércsomó méretével egyező) lyukat kell ásni. A kiásott földkupacot keverd össze komposzttal és egy maréknyi általános műtrágyával. Szúrj egy rövid fakarót a lyukba, majd állítsd be a fát is, és– ha csupaszgyökerű példány – rázd szét egy kicsit a gyökereit, hogy szétterüljenek a lyukban. Eközben lapátold vissza a lyukba az előbb kiásott, trágyával dúsított földet. Kösd hozzá a fát a karóhoz, majd ha minden a helyére került, öntözd meg alaposan.

hirdetes

Ültetés után

Márciusban adj a fának általános műtrágyát, négyzetméterenként 70 grammnyit a gyökérterületre. A trágyázást követően húzz köré talajtakarót jól érlelt szerves trágyából vagy komposztból. Emellett jó adag nedvességre is szüksége lesz a fának, hogy erősen növekedhessen és jó termést hozhasson. A fiatalabb fákat különösen a szárazabb időszakokban ajánlott alaposan megöntözni, az első 3-4 év tavaszán és nyarán.

Ültetés maggal

A neves fajták nem magról teremnek, de ha szeretnéd magról nevelni naspolyáidat, akkor szeptember vagy október környékén ültesd el őket magkpomosztba és helyezd őket hidegágyba. A csírázás teljesen kiszámíthatatlan, de ha a palánták elég nagyra nőnek, akkor átültetheted őket külön cserepekbe vagy egy külön számukra kialakított ágyásba, ahol 3-4 évig növekedhetnek, míg végső helyükre nem ülteted őket. A következő oldalon még több hasznos információ vár!

A naspolya metszése és alakítása

A kifejlett fákat nem érdemes metszeni, mert azzal nagy valószínűséggel csak elrontanád az alakjukat. Egyedül a gyenge, elhalt, vagy egymást keresztező ágakat kell eltávolítanod a fáról, amit márciusban végezz el. A fiatalabb fákról visszavághatod az alsó ágakat ha szeretnél egy ingyen szárat, egyéb esetben viszont minden oldalsó hajtást visszavághatsz 2-3 levélig október és március között. Amikor a fa eléri a kívánt magasságot, csípd le a legfelső hajtást hogy oldalsó növekedésre sarkalld – ezekből alakulnak majd ki a főbb ágak.

A naspolya kártevői és betegségei

A naspolyák meglehetősen könnyű esetek ilyen tekintetben, de veszélyeztetheti őket a galagonyák leveleinek foltosodása, ami fekete, 1-2 milliméteres foltok formájában jelenhet meg a levélzeten.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karanténozás

a fertőző betegségek behurcolásának megelőzése céljából az idegen helyről származó... Tovább

istállótrágya

alomanyaggal kevert szilárd és híg ürülék (szerves trágyák). Az állatfajnak és az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem