A napraforgótermesztés igazán különleges élmény, hiszen az egész szezon során izgatottan várhatjuk, hogy végre leszüretelhessük a hatalmas virágfejekben sorakozó magokat. Fontos azonban felkészülnöd rá, hogy nem te leszel az egyetlen, aki szeretné „betakarítani” a kertedben ácsorgó napraforgók magvait. A madarak, őzek, mókusok és más rágcsálók előszeretettel járnak rá ezekre a hatalmas virágokra, és ha szeretnéd megelőzni őket, akkor tudnod kell, hogy mikor és hogyan gyűjtsd össze a napraforgómagokat.
Mikor kell leszüretelni a napraforgókat?
A napraforgók leszüretelése valójában nagyon egyszerű, csak az nem mindegy, hogy mikor csinálod. Ha túl korán takarítod be a fejeket, akkor a magvak héja vastag lesz, minimális belső tartalommal. Ezzel szemben, ha túl sokáig vársz, akkor a magvak túlságosan kiszáradnak majd a sütéshez. Továbbá, ha megvárod, hogy az állatok szedjék le helyetted a termést, akkor neked nem sok marad majd belőle!
A napraforgókat akkor kell leszüretelni, amikor szirmaik elkezdenek száradni és lepotyogni. A fejek zöld töve sárga színűvé válik, majd végül bebarnul. A magvak ekkorra már jó vaskosok, színük pedig teljesen fekete, vagy legfeljebb néhány fehér csík húzódik meg rajtuk (ez a fajtától függ).
Ha az állatok problémát okoznak, akkor takard le a fejeket papírzacskókkal vagy aprószemű hálóval, amint a virágok elkezdenek hervadozni.
Hogyan kell összegyűjteni a napraforgómagokat?
Minden gazdának megvan a maga preferált módszere a napraforgómagok kinyerésére, és az az igazság, hogy egyik eljárás sem biztosít nagyobb hozamot, mint a többi.
Egy másik módszer akkor kezdődik, amikor már a magvak kétharmada megérett. Vágd le a napraforgó fejét, de hosszabb szárat hagyj alatta, úgy 7,5-10 cm-eset. Ez után dugd a fejeket egy papírzacskóba, majd fejjel lefelé kösd fel őket egy jól szellőző helyen. Legyen ez a helység meleg, de ne forró.
Az Amerikában őshonos népek már jóval az előtt foglalkoztak a napraforgók termesztésével és feldolgozásával, hogy az európaiak megérkeztek volna a kontinensre. Kifőzték a napraforgók fejét, hogy kinyerjék belőle az olajat, a magokat pedig nyersen vagy kenyérbe sütve fogyasztották el. Ezen kívül gyógyászati célokra is felhasználták őket. A napraforgómagokban sok kalcium, foszfor és kálium található.
A napraforgómagok hosszútávú elraktározása
Miután sikerült eltávolítani a magokat a fejekből, fel lehet használni őket azonnal, vagy félre is lehet tenni belőlük későbbi ültetésre. Hosszútávú elraktározás előtt mindenképpen ki kell szárítanod őket. Minél szárazabbak, annál tovább maradnak felhasználhatók.
Tartsd a magokat egy légmentesen zárható tárolóban, pl. egy befőttesüvegben, és ne felejtsd el ráírni a dátumot sem.
Ha a magokat csak a szezon végéig szeretnéd megtartani, akkor helyezd a tárolót egy hűvös, sötét helyre – például egy hűtőbe. Hogy a magok biztosan szárazok maradjanak, egy tasak silica gélt, vagy két evőkanálnyi (kb. 30 ml), valamilyen szövetbe bugyolált tejport is az üveg aljára helyezhetsz.
Egy másik opció fagyasztóba helyezni a magokat, egy erre alkalmas tárolóban. A legtöbb napraforgómag akár egy évig is felhasználható marad, ha hűtőben vagy fagyasztóban tárolják őket, egy hűvös kamrában pedig legfeljebb 2-3 hónapig.