Mikor lehet betakarítani a magokat?
Habár a madarak vígan elcsipegetik az éretlen napraforgómagokat, a teljesen megérett magok nagyobbak és több kalóriát is kínálnak, ami fontos a madarak téli étrendjében. Többféleképpen is megállapíthatjuk, hogy egy napraforgó megérett-e már:
• A fej hátulja halványsárga színt vesz fel, szélei pedig barnulni kezdenek.
• Az eleinte fehér magok sokkal sötétebb színűvé válnak.
• A magok puha vége leszárad, és így azok teljesen láthatókká válnak.
Na persze, ha a madarak sűrűbben járnak rá a napraforgókra, mint korábban, akkor valószínű, hogy a magok kellően megérettek számukra, és ideje betakarítani őket.
Ehhez először vágjuk le a napraforgófejeket, mindössze 5-10 centit meghagyva a szárukból. Amíg nem szeretnénk elkezdeni a madarak etetését, tartsuk ezeket a fejeket egy száraz, sötét helyen (például a garázsban) egy jól zárható tárolóban, ahol a kártevők nem férhetnek hozzájuk. Minél szárazabbak a napraforgófejek, annál könnyebb lesz eltávolítani belőlük a magokat.
A magokat nem muszáj eltávolítanunk a fejekből – ezt a madarakra is rábízhatjuk.
A madarak etetése
Sokan bele sem mernek gondolni, hogy mekkora munka sajátkezűleg eltávolítani a több száz, vagy akár több ezer magot a napraforgófejekből. Szerencsére erre nincs szükség, hiszen a madarak csőre bőven pontosan erre a célra fejlődött ki. Nincs tehát más dolgunk, mint kihelyezni a napraforgófejeket a szabadba, ahol a madarak könnyedén hozzájuk férhetnek.
A fejek szárát továbbá felszűrhatjuk egy kerítésre vagy lugasra is, illetve betűzhetjük valahová, ahol rászállhatnak a madarak. Az igazán nagy napraforgófejeket úgy is felköthetjük minden oldalon, hogy magos oldalukkal felfelé lelógjanak – függőasztal! Ez a megoldás azért is praktikus, mert miután a magok elfogytak a fejekből, újabb magokat szórhatunk rájuk, így tovább funkcionálhatnak madáretetőkként.
Ha szeretnénk meglazítani a magokat a fejben, akkor dörzsöljük azokat körkörösen jobbra és balra a kezünkkel (lehetőleg vastag kesztyűben, úgy nem olyan kellemetlen érzés).
Néhány mag ki is pottyanhat eközben, de ezeket rögtön el is lehet tenni jövőre az újbóli ültetéshez – tároljuk őket száraz, hűvös helyen egy befőttesüvegben vagy papírban. Ne lepődjünk meg, ha a következő évben elültetett magokból másfajta napraforgók hajtanak ki – ez jellemző a keresztezett fajták magjaira, illetve közbeszólhat a keresztbeporzás is.