Naofénytérkép: ezekkel legyünk tisztában
Tavasszal sok lombhullató fának hosszabb időt vesz igénybe, még visszanyeri lombkoronáját, így eleinte sokkal több fényt fog átengedni, míg a lombok később árnyékolni fogják a területet. A napsugárzás és árnyékfoltok nyomon követése a vegetációs időszak különböző hónapjaiban szintén pontosabb iránymutatást adhat annak érdekében, hogy hová kell ültetned növényeid azok optimális növekedése, fejlődése érdekében. Tehát hasznos, ha ezzel is tisztában legyünk.
A napfénytérkép készítése egy teljes napot vesz igénybe
Amennyiben fel szeretnéd térképezni a napfény, illetve árnyékok mozgását érdemes lesz azzal számolnod, hogy erre rá kell szánnod egy teljes napot – napfelkeltétől napnyugtáig meg kell figyelned mindennek a mozgását időhöz, napszakhoz kötötten. Mivel a legtöbben ugyanakkor nem engedhetik meg maguknak ezt az egész napos luxust, magát a projektet feloszthatjuk több napra is. Ajánlott egyébként tavasszal elvégezni egyszer, illetve a nyár közepén ismételten – hiszen addigra már változik olyan mértékben, hogy újra el kelljen végezni a mérést. Ha viszont csak egyszer szeretnénk kertünket feltérképezni, akkor érdemesebb megvárni a nyárközépi időszakot.
Napfénytérkép készítésénél ezekre lesz szükséged
Hogy elkészítsd napfénytérképed nem lesz szükséged másra, mint milliméterpapírra, vonalzóra és színes ceruzákra. Érdemes először csak egy kiválasztott területtel kezdened, amihez hozzá teszed majd a környezetet, épületeket, és más nagyobb szerkezeteket, mint a kerítéseket, fákat, cserjéket, és bármi mást, ami árnyékot vethet a nap folyamán. Ne ijedj meg – nem kell gyakorlott művésznek lenned, hogy rajzolj egy egyszerű térképet a kertről, de próbálj minél pontosabb lenni. Ugyanakkor, amennyiben pontosan készíted el, ez lehet csak egy vázlat, ugyanis az is bőven elég lesz majd arra, hogy nyomon tudd rajta követni a napsugarakat – viszont amennyiben szeretnéd, és van már hozzá egy alapod, azt később át tudod dolgozni, így egy szebb térképet hozva létre. Ez már a Te választásod.
A vázlattal a kezedben kell majd bejelölnöd a különböző színekkel, hogy mikor, merre, hogyan éri a napfény területeid. Ha nem tudod minden órában feljegyezni, elég két óránként. Használj különböző színű ceruzákat, így minden órában mást vehetsz kézbe. Én személy szerint a piros, narancssárga, illetve citromsárga színeket preferálom, de ugyanakkor a lila, kék, szürke is remekül fog működni, és átlátható térképet eredményez.
Igyekezz mindent, amit megfigyeltél feljegyezni térképeden. Ahogy egy-két óra már eltelt, elkezd kirajzolódni, körvonalazódni szemed előtt a dolog, mégis fontos, hogy ténylegesen az egész napot mérjük fel.
Hasznosnak találtad cikkünket?