A Nádasladányban található Nádasdy-kastély maga a megtestesült romantika, csipkés mintázatával, tornyaival és a körülötte fekvő 20 hektáros angolparkkal. Jogosan nevezhetjük az egyik legszebb kastélynak Magyarországon, most utána jártunk a történetének és rengeteg csodás képet mutatunk róla.
Nádasdy-kastély – Ahol a romantika valósággá válik
Nádasladány gyöngyszeme a Nádasdy-kastély, amely a historizmus korában épült egyik legszebb kastély Magyarországon. Ha itt járunk, akkor olyan mintha egy hercegnős mesébe csöppentünk volna, az épület angol gótikus, azaz Tudor stílusban épült, így a csipkézett szélek, a magas tornyok mind különlegessé teszik a kastély megjelenését. Most rengeteg képet gyűjtöttünk össze, amivel reméljük meghozzuk a kedveteket, hogy Ti is ellátogassatok a legromantikusabb kastélyhoz Magyarországon, valamint a történetét is elmeséljük, hiszen az sem mindennapi!
A Nádasdy-kastély története
Történetünkben vissza kell tekernünk oda, amikoris gróf Nádasdy Lipót a 19.század közepén megvásárolta a kis Fejér megyei települést, Sárladányt, majd egyből kérelmezte is a falu átnevezését Nádasladányra. A kastély megépülése azonban, Lipót fiához, Nádasdy Ferenchez köthető, hiszen 1873-ban felvásárolta a birtokot, ahol eredetileg egy kisebb kastély állt, majd feleségével, Zichy Ilonával együtt elkezdték megtervezni új közös otthonukat. A házaspár között hatalmas szerelem lángolt, azonban egy tragédia beárnyékolta a kastély építését, a grófnő korai halála. A történet ezután még romantikusabb, hiszen a megözvegyült Nádasdy, a grófnő halálát követően sem állt le az építkezéssel, sőt mindent úgy alakított ki, ahogy azt egykori felesége megálmodta.
A kastély angol gótikus, azaz Tudor stílusban építették át és bővítették ki, az 1500-as évek angol és skót mintáira. Így lett a Nádasdy-kastély a historizmus korának egyik legszebb kastélya, amelynek magas tornyai, csipkézett mintázata és varázslatos 20 hektáros, hatalmas angolparkja tényleg mesékbe illik. A kastély berendezését is úgy alakították ki, ahogy az egykori grófné megtervezte, és minden tárgy oda került, ahova ő szánta. A kastélyparkjában különleges növényritkaságokat telepítettek, ahonnan csodás kilátás van a kastélyra.
A kastély elkészülte után a gróf úgy élte itt mindennapjait, mintha szeretett Ilonája bármely pillanatban betoppanhatott volna, bár hátralévő életét magányosan töltötte a kastély falai között. A 19. század végére ez az épület és környezete vált a korábban jóval nagyobb létszámú Nádasdy família uradalmainak központjává, legfőbb vidéki otthonává, ipar- és képzőművészeti gyűjteményeik, illetve könyvtáruk őrzőhelyévé, kiváló ménesük elsőszámú bázisává. A II. világháborús évekig elsőként az építtető fia, Tamás (1870–1915) és családja, majd annak legidősebb fia, Ferenc (1907–1944) és hozzátartozói éltek a kastélyban.
2018 és 2021 között rekonstruálták a kastélyt, hogy emléket állítsanak a hitvesi szerelemnek, amely során a kastély nem csak megszépült, de minden olyat teret is megnyitottak a látogatók előtt, ahol egykos Nádasdyék élték mindennapjaikat. A felújításnak köszönhetően mi is részesei lehetünk a szerelemmel megépült épület csodájának és gyönyörködhetünk a tudor stílusjegyekben, amelyek a kastélyt jellemzik.
A Nádasdy-kastély nyitvatartása:
A kastély hétfő kivételével minden nap nyitva tart, a park nyitvatartási időben, ingyen látogatható, télen 9.00-17.30 között.
Nyári nyitva tartás: Április 1. és október 31. között: 10.00 – 18.00
Téli nyitvatartás: November 2. és március 31.: 10.00 – 17.00
Belépő a Nádasdy-kastélyba:
Felnőtt jegy: 3 000 Ft
Kedvezményes jegy: 1 500 Ft
• 6-26 év közötti fiatal
• 62. életévét betöltött látogató
• minimum két 18 év alatti gyermeket kísérő szülő
Családi jegy: 6 000 Ft
• egy – két felnőtt és a hozzájuk tartozó 18 év alatti gyermekek
Csoportos jegy: 2 400 Ft/fő
• minimum 15 fő látogatása esetén
• A jegyár tartalmazza a csoportos tárlatvezetést.
Díjmentesen belépő csoportos látogatóknak tárlatvezetés igénybevétele esetén vezetési díjat számolunk fel!
Helyi lakos Nàdasdladány kártyával: 1 000 Ft/fő
Visual Guide eszköz bérlése : 1 000 Ft/db