Tudtad, hogy van olyan, hogy nemzeti mustárnap? Méghozzá augusztus 6-án ünneplik Amerika kedvenc hot dog-fűszerét, amiből az amerikai fogyasztók évente körülbelül 40 fontnyit vásárolnak. Ugye, hogy durva?
És azt tudtad, hogy ugyanazokat a növényeket, amelyeket a kertészek mustárfőzelékhez termesztenek, felhasználhatják ennek a fűszernek a előállításához is? Amint ezek a növények elszáradnak, a kertészek összegyűjthetik és hasznosíthatják a mustármagot.
A mustárnövény sokszínűsége
Sok tavaszi leveles zöldséghez hasonlóan a mustár is hajlamos a meleg idő beköszöntével elszáradni. Az élénksárga virágok szaporodását nehéz ugyan megállítani és száradás után sem nyújtanak kifejezetten gyönyörű látványt, mégsem érdemes egyből arra gondolnunk, hogy hogyan szabadulhatnánk meg tőle. A mustármagnak ugyanis rengeteg felhasználási módja létezik.
Fehér mustár (Brassica alba/hirta)
A kereskedelmi forgalomban sárgamustár előállítására termesztett, enyhe ízű magvak világosbarna színűek. Ezek a mustármagok pácolt fűszerkeverékekben találhatók, és mustárporhoz használják őrölt formában. A por felhasználható majonézhez, salátaöntetekhez és száraz húsokhoz is. Ezt a fajt néha Sinapis albának, magvait pedig sárga mustárnak nevezik.
Keleti mustár (Brassica juncea)
Ezekből az élénksárga magokból csípős, fűszeres kínai mustárt készítenek tojástekercsekhez. Nekik van a legforróbb ízük. A keleti mustármag további felhasználási módjai közé tartozik a forró pácfűszer, az ízesített ecet és a fűszeres dörzsölő húsokhoz.
Barna mustár (Brassica juncea)
A sötétbarna maghéj megkülönbözteti ezeket a mustárfajtákat a keleti fajtáktól. A dijoni és angol stílusú mustárokban használt barna mustármag fűszeresebb, mint a fehér fajták. Pácolásra és csípős kolbászokhoz is használják.
Mikor kell begyűjteni a mustármagot?
A mustármag összegyűjtése nem nehéz. Ha leveles-zöld növényként termesztünk mustárt, hagyjuk, hogy a növények megnőjenek és maghüvelyeket termeljenek. Ebben az időszakban öntözzük rendszeresen a növényeket, hogy növeljük a magtermelést! Ha vetőmag-előállítás céljából mustárt ültetünk, arra érdemes számítanunk, hogy a fehér mustárnövények 80-85 napon belül érnek. A B. juncea fajták további 10 napot igényelnek. A mustármagot akkor szedjük, amikor a hüvelyek megbarnulnak, és a növények levelei sárgulni kezdenek! Ha túl sokáig várunk a betakarítással, azt megnehezíti majd, hogy a hüvelyek annyira törékennyé válnak, hogy a növényről eltávolítva könnyen összetörhetnek.
A hüvelyek betakarítása után a magvakat úgy lehet kivonni, hogy a hüvelyeket kesztyűs kézzel összetörjük, vagy papírzacskóba helyezzük és összerázzuk. Ha a hüvelyek nem törnek össze könnyen, hagyjuk még egy-két hétig száradni a papírzacskóban! Használjunk szitát vagy legyezőt a pelyva és a magvak elválasztására!
A mustármag tárolása
Az egész magvak frissen felhasználhatók a receptekben, de a mustármag tárolása vagy őrlése előtt további száradási időre lehet szükség.
A szárazság teszteléséhez törjük össze a magokat mozsártörővel vagy kis kalapáccsal! Ha a magok könnyen összetörnek, akkor kellően szárazak.
Ha hosszabb száradási időre van szükség, terítsük ki a magokat egy papírral bélelt tálcára, és helyezzük zavartalan, száraz helyre. Miután a magok kellően megszáradtak, porított mustár készíthető úgy, hogy a magokat konyhai robotgéppel vagy mozsártörővel összetörjük. A legjobb íz érdekében hat hónapon belül használjuk fel az őrölt mustárt! Az egész mustármag körülbelül egy évig hatásos marad, ha szobahőmérsékleten, légmentesen záródó műanyag- vagy üvegedényekben tároljuk.