Minden, amit tudni kell a muskátli szaporításához

Muskátli szaporítása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Magyarországon, de számos európai országban a legkedveltebb növénynek számít a muskátli. Mi pedig már alig vártuk, hogy tavasz legyen, gyönyörködhessünk ebben a csodálatos virágban. A most következő cikkben szakértőnk mondja el nektek, hogyan lehet szaporítani a muskátlit. Ne ijedjetek meg, nem olyan nehéz, mint, amilyennek tűnik! 

A muskátli szaporítása könnyebb, mint hinnéd

Röviden a muskátliról

A muskátli (Pelargonium) egy nemzetség, amely körülbelül 200 fajta évelőt, pozsgást és bokrot tartalmaz. Zavaró, hogy angolul geranium a muskátli, holott a muskátlik a Pelargonium nemzetség egyes fajai; ugyanakkor a Geranium nemzetség is a gólyaorrfélék családjába tartozik. Linné eredetileg mindkét fajt egy nemzetségbe vette, de később Charles Louis L'Héritier de Brutelle által két nemzetséggé lett szétválasztva 1789-ben. Fajtától függően 20 centimétertől 150 centiméterig nőnek meg.

Fénykedvelő, de csak enyhe (-2 Ccelsius fok) fagyokat visel el. Levelei megdörzsölve erősen fűszeres, muskotályos illatot árasztanak. Az első ismert „termesztett” muskátlifajta a Dél-Afrikában őshonos Pelargonium triste volt. Leiden városának botanikus kertjébe 1600 előtt kerülhetett olyan hajókon, amelyek kikötöttek a Jóreménység-fokánál. 1631-ben idősebb John Tradescant angol kertész magokat vett Rene Morintól Párizsban, és megkezdte telepítését Angliában.

hirdetes

Azon kívül, hogy a szépségükért ültetik őket, egyes fajok (mint például a Pelargonium graveolens) fontosak a parfümipar számára is. Az illatos fajok párlatait sokszor használják drága rózsaolajak kiegészítésére és hamisítására. Mára már világhíres lett, rengetegen helyen szeretik, na és szaporítják is! Nagyüzemben általában magról szokás a muskátlit szaporítani – így könnyebben elkerülhetők a növényről növényre terjedő fertőzések kialakulása. Házilag viszont nem a magról való szaporítási módszer az elterjedt, sokkal inkább a dugványozást alkalmazzuk. A muskátli esetében a vegetatív szaporítás vágott-, vagy tört fejdugványokkal történik, mivel legjobban a csúcshajtások gyökeresednek. 

A muskátli szaporításának időpontja

A muskátli hajtásai, sok évelőhöz hasonlóan, augusztus-szeptember hónapban gyökerezik a legjobban. A csúcshajtások nemcsak, hogy könnyebben gyökeresednek, de ezekből sokkal erősebb növény fog kifejlődni, mintha a régi töveket próbálnánk átteleltetni. Most pedig nézzük részletesen, mit kell tudni a muskátli szaporításához, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csicsóka (Helianthus tuberosus L.)

a fészkesek családjába tartozó, magas növésű, dudvás szárú, gumós évelő növény. Magot... Tovább

paprika (pogánybors, Capsicum annuum L.)

a —>burgonyafélék családjához tartozó egyéves, fehér virágú, meleg- és vízigényes... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem