A muskátli metszése - Minden a muskátli metszéséről!

A muskátli metszése - Mikor, miért, hogyan?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Szükséges metszeni a muskátlit, és ha igen, akkor mikor és hogyan kell elvégeznünk a műveletet? Mostani cikkemben erről fogok nektek beszélni, tartsatok velem és tudjatok meg mindent a muskátli metszéséről! 

A muskátli metszésének ideje, a muskátli metszésének menete

Korábbi írásaimban már sok mindent elmondtam nektek a muskátli gondozásáról, valamint a muskátli tápoldatozásáról, éppen ezért most nem térek ki ezekre a dolgokra, foglalkozzunk inkább csak és kizárólag a muskátli metszésével! 

A muskátli metszése – Szükség van a muskátli metszésére? 

Ha röviden szeretnék válaszolni, igen lenne a válasz. Viszont szeretném nektek bővebben is elmondani a véleményemet, tehát: azért van szükség a muskátli metszésére, hogy a növényünk képes legyen megőrizni mesés, esztétikus, és nem utolsósorban egészséges formáját. Ráadásul a metszéssel meg lehet előzni a muskátli megnyúlását, elfásodását – ezek pedig teleltetés után nagyon fontosak. 

A muskátli metszése – Mikor kerítsünk sort a muskátli metszésére? 

A metszésnek három formája ismert, ezért nem is lehet pontos időpontot mondani. Az egyik módszer esetében tavasszal kell metszenünk, a másik esetében viszont ősszel, nézzük inkább, melyik az a három típus és mit kell tudni róla! 

hirdetes

A muskátli metszése – Teleltetés utáni metszés 

A muskátli teleltetésével korábbi írásomban foglalkoztam bővebben, így most csak a teleltetés utáni időszakra térek ki. Teleltetés után, kora tavasszal kell elvégeznünk a metszést – az összes barna, elszáradt, beteg, elhalt növényi részt távolítsuk el. Az egészséges szárrészeket arról lehet felismerni, hogy kemények, ha két oldalt összenyomjuk (ezt óvatosan tegyük meg). Teleltetés során a muskátli fel szokott nyúlni, ezért, ha azt szeretnénk elérni, hogy kevésbé legyen fás, akkor egyharmad részben vágjuk vissza – ilyenkor különösen a már fásodásnak indult szárak igénylik a metszést. 

A muskátli metszése – A zöldlombos muskátlit is metszeni kell

Ha szerencsések vagyunk, át tudjuk teleltetni a muskátlit olyan helyen, ahol nem merül téli álomba, tehát végig megmarad a zöldlombos állapota. Ilyen esetben érdemes ősszel elvégeznünk a metszést, még azelőtt, hogy eltennénk téli helyére. Vágjuk vissza egyharmad részben vagy a felére, leginkább a megnyúlt, fásodó részerke összpontosítsunk. 

A muskátli metszése – Csipegessük vissza a muskátlinkat

Visszacsípéssel elérhetjük, hogy a muskátlink kompakt, tömött, bokros megjelenésű legyen. A visszacsípés előnye, hogy elvégezhetjük frissen vásárolt és átteleltetett növény esetében is – az viszont fontos, hogy tavasszal kerítsünk sort a műveletre. Metszés során a hajtások negyedét-felét távolítsuk el, ezzel ösztönözzük a növényt arra, hogy több oldalhajtást hozzon létre, ezáltal lesz elágazóbb, bokrosabb. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek a muskátli metszésével kapcsolatban, végezzétek el a szükséges műveleteket még idén, és ne felejtsetek el szavazni sem! 

Mennyire tetszett a muskátli metszéséről szóló cikkünk?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szórófejek

Az öntözőberendezések és a permetezőgépek olyan szerkezeti eleme, amelyen keresztül a... Tovább

GK Emese

Szemescirok Cél: szemescirok Leírás:Alacsony növekedésû (120 140 cm), Kétvonalas... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem