Sajnos előfordulhat, hogy a legszebb növényeinket is megtámadja valamilyen betegség, még akkor is ha nagyon odafigyelünk gondozására. A muskátli levele könnyen megsárgulhat, szemölcsös lehet és a gondos öntözés mellett is lekókadhatnak a virágai. Ezzel az 5 módszerrel megmentheted a muskátlid!
Muskátli megbetegedése: A párkányok legszebb díszének betegségei
A tavaszi és a nyári időszakban is tökéletes választás a muskátli, hiszen változatos fajtái csodás színpompába öltöztetik párkányainkat, balkonunkat vagy kertünket, így hivatalosan is ameleg hónapok egyik leghangulatosabb virága címet elnyerte. A muskátli nem igényel túl sok gondozást, azonban néha az efféle növényeket is megtámadhatja valamilyen betegség, amiket nem mindig tudunk kezelni. A Pelargonium for Europe szakemberei néhány fontos tanácsot összegyűjtöttek, annak érdekében, hogy mit érdemes tudni a muskátlik ritka betegségeiről és azok kezeléséről.
A muskátli helye
A muskátli amilyen gyönyörű és sokoldalú, olyan egyszerű a gondozása is, így nem csak a haladó kertészeknek ajánlott ezzel díszíteni a balkonjukat, de a kezdő kertészeknek is ideális választás. Ami a virágok elhelyezését illeti, tudnunk kell, hogy a félárnyékos vagy a napos helyeket kedvelik, ugyanis ott borulnak virágba, ahol a legjobban érzik magukat. A növekedésükhöz elengedhetetlen a megfelelő tápanyag pótlása, amit folyékony vagy műtrágya formájában is könnyen biztosíthatunk a muskátlink számára. A gombabetegségeket megelőzhetjük, ha eltávolítjuk az elszáradt leveleket és virágokat. A muskátlik könnyű gondozása strapabírásukból ered, azonban ritkán, de őket is megtalálhatja egy-egy betegség. Nézd meg hogyan kezelheted!
Szemölcsök a muskátli levelén
A leginkább előforduló betegsége a muskátliknak a szemölcsös levelek, aminek az okozója az ödéma, azaz a túlvizesedés. A szemölcsök általában a levelek alján jelennek meg. Ez akkor alakulhat ki , ha még túl alacsony a hőmérséklet és nedves, csapadékos az időjárás. Ebben az időben a muskátlik több vízhez jutnak, mint amire szükségük van, és így próbál megszabadulni a feleslegtől. A levelek felszínén található sejtek, amik a párolgást segítik elő, megrepednek, és a gyógyulás során hegek és foltok alakulnak ki a helyükön. Bár kinézetre azt gondolnánk nagy a baj, azonban a jelenség nem életveszélyes a növényre tekintve. Annak érdekében, hogy kezeljük a problémát, annyit kell tennünk, hogy a muskátlit áttesszük egy szárazabb, melegebb helyre, ahol több fény éri, és óvatosabban öntözzük.
Kattints a következő oldalra, ha szeretnéd tudni a megoldást a muskátlid bajára!