Műfenyő vagy vágott fenyő? – Ez egy teljes tévhit!

A Karácsonyfa-vásárlás kapcsán felmerülő dilemmát érintve Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet kutatója cáfolja a műfenyő környezetbarátságával kapcsolatos tévhiteket.

műfenyő vagy vágott fenyő

Melyik lenne környezettudatosabb, a műfenyő vagy a vágott fenyő?


Az InfoRádióban elhangzott beszélgetés során a Klímapolitikai Intézet kutatója, Kovács Erik, cáfolta azt a tévhitet, hogy a műfenyő környezettudatosabb választás lenne, mint a vágott fenyő. A kutató szerint a vágott fenyő sokkal kevésbé terheli a klímát, és rámutatott arra, hogy ma már földlabdás fenyőt is kölcsönözhetünk. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez sem mindig a legjobb választás.

 

Tévhit a műfenyő Környezetbarátságáról

 

Az egyik legelterjedtebb tévhit, amit Kovács Erik említett, az a műfenyő környezetbarátsága. Szerinte az élő fenyő sokkal kevésbé ártalmas a környezetre, mivel hosszú éveken át nevelik és gondozzák, mielőtt karácsonyfaként szolgálna. Az élő fenyők a bioszférát is javítják a megfelelő locsolás és trágyázás által a gazdaságokban vagy fenyőiskolákban.

 

 

Az élő fenyő klímaterhelése és javító hatása

 

A kutató szerint sokan nem veszik figyelembe azt, hogy az élő fenyő kevésbé terheli a klímát, mert növekedése során akár 30-40 kilogramm szén-dioxidot is elnyel. Ha megfelelően újrahasznosítják, a vágott fenyő karbonlábnyoma gyakorlatilag nullára csökkenhet. Kovács Erik példaként említette, hogy a vágott fenyőt fűtés céljából erőművekbe lehet vinni, ahol kitisztítják a szén-dioxidot az égés során, de akár dísztárgyakat is készíthetnek belőle.

 

 

Műfenyő gyártásának és szállításának környezeti terhelése

 

Ezzel szemben a műfenyő gyártása során rengeteg káros anyag és üvegházhatású gáz szabadul fel, és a szállítás során is komoly környezetszennyezés történik. Kovács Erik rámutatott, hogy a műfenyők nem Európában készülnek, és a szállítás során jelentős mennyiségű szén-dioxid és káros anyag kerül a levegőbe.

 

 

Műfenyő hosszútávú ökológiai lábnyoma

 

A műfenyőt érvelve sokan hangsúlyozzák, hogy hosszú éveken át használható, azonban Kovács Erik szerint a műfenyő ökológiai lábnyoma jóval nagyobb, mint az élő fenyőé. Az élő fenyő ugyanis nemcsak szén-dioxidot, hanem oxigént is termel.

 

 

Vágott fenyő vásárlásánál elérhető opciók

 

A Klímapolitikai Intézet munkatársa kifejtette, hogy a vágott fenyő vásárlásánál is több opció áll rendelkezésre. Földlabdás fenyőt is vásárolhatunk, sőt kölcsönözhetünk is, de óvatosnak kell lenni az élő fenyőkkel. A hőstressz miatt akár 40% is elpusztulhat belőlük, amikor áthelyezik őket hidegről melegre, majd vissza a szabadba.

 

Kovács Erik véleménye szerint érdemesebb inkább vágott fenyőt választani, de hangsúlyozta, hogy az élő fenyőkkel is óvatosan kell bánni, figyelembe véve a megfelelő gondozást és a talajviszonyokat.