A molylepkék önmagukban nem tűnnek kifejezetten fenyegető élőlényeknek, pedig ez csak a látszat. Akinek valaha könnyes búcsút kellett vennie kedvenc ruhadarabjaitól, csak mert éppen egy-két moly éppen azt választotta vacsorára, az pontosan tudja, hogy milyen pusztítást is képesek okozni az ember otthonában. Ezek a szárnyas rovarok a lepkék rendjéhez (Lepidoptera) tartoznak, és külsőre sokban hasonlítanak is közeli rokonaikra. Habár az emberekre közvetlenül nem veszélyesek, aki számára kedves ruhái épsége, az jobban teszi, ha védekezik ellenük.
Hol rejtőznek a molylepkék?
A molylepkékre rálelhetsz fiókjaidban, szennyeskosaraidban, és ruhásszekrényeidben is, ezeken a helyeken lelik meg ugyanis egyik kedvenc táplálékukat: a méregdrága ruháid. Az éhes molyok lyukakat hagynak a kabátoktól kezdve a pulóvereken át lényegében mindenben, amit rágószerveik képesek szétbontani. Főleg a kasmír és a gyapjú termékeket kedvelik. Előszeretettel rejtőzködnek meleg, sötét helyeken, például a kanapékban és szőnyegekben. Méretükből adódóan meglepő, de akár még a bőrön is képesek átrágni magukat. Valójában nem közvetlenül a fenőtt példányok okozzák a problémát, mert ezeknek nincs „szájuk”. A ruhák éhes ellenségei a molylepkék lárvái.
Milyen molytípusoktól kell tartani?
Nem mindem molylepke ad okot aggodalomra, ha otthonodban látod – némelyikük teljesen ártalmatlan. A három fő típus, amelyek komoly kár tehetnek a következők:
Aszalványmoly
Az aszalványmoly a legkárosabb az összes elterjedtebb fajta közül. Ezek az agresszív rovarok beférkőznek a fiókokba, szerkényekbe és éléskamrákba is, megdézsmálva mindent, ami csak útjukba kerül. Külsőre hasonlítanak ugyan a barna házi molyhoz, viszont az aszalványmolyok szárnyai szürkék. Ha rábukkansz egyre otthonodban, akkor azonnal lépned kell. A nőstények akár 300 petét is lerakhatnak egyszerre, ami bőven elég egy egész invázióra.
Ruhamoly
A beszédes nevű ruhamolyok kisebbek, mint az aszalványmolyok és nem csak a ruhásszekrényekbe és fiókokba próbálnak bejutni, hanem előszeretettel fogyasztják a különböző természetes anyagokat is, például a gyapjút. Előszeretettel férkőznek be takarókba, szőnyegekbe, kárpitozásba és egyéb szövetekbe is. A ruhamolyok aranybarna színűek, legjellegzetesebb megkülönböztető jelük pedig a vöröses szőrszálak a fejükön. A felnőtt példányok 20-28 napig élnek, a nőstények pedig 40-100 petét raknak le, amelyek 3-21 nap után kelhetnek ki. A lárvák 35 napig is ebben a pusztító fázisban maradhatnak.
Barna házi moly
A barna házi molyok az éléskamrában élősködnek, megcélozva az ott tárolt száraz termékeket, de előfordulnak persze a ruhatárakban is, ahol a különböző szövetekkel táplálják magukat. A nőstények akár 600 petét is lerakhatnak, ami elképesztő mennyiségű pusztító lárvához vezethet. Szárnyaik barnák, és bronzszínű foltok tarkítják őket. Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük, a következő oldalon a legjobb módszereket ismerhetitek meg!