Te tudtad, hogy már több mint egy évtizede, egészen pontosan 2009-ben, az UNESCO az Abu-Dzabiban rendezett kormányközi bizottsági ülésén felvették a szellemi örökség reprezentatív listájára a Mohácsi busójárást? Egy igazi nemzeti kincs, ami világhíres, de te is mindent tudsz róla?
Mi az a busójárás?
A busójárás nem más, mint egy tavaszváró, téltemető népszokás, ami leginkább Mohácson terjedt el, ehhez a helyhez is kötődik, sokan csak Mohácsi Busójárásként tartják számon emiatt. A nagykönyv szerinta busójárás Mohácson és környékén élő, többségükben római katolikus délszlávok, a sokácok farsangi maszkos alakoskodása és dramatikus néphagyománya, amelyet a sokácok poklade néven is neveznek, ami a karnevál szó horvát megfelelője. 2009 óta az UNESCO világörökségének a része, de csak 2012 ót a hungarikum. Magának a busójárásnak nagyon nagy hagyománya van, több százéves múltra tekint vissza az ünnep. Maga az UNESCO által is elismert esemény körülbelül egy hétig tart, ugyan tavaly a járványhelyzet miatt elmaradt, idén újra lehet találkozni maszkos busókkal Mohács utcáin sétálva.
Kik azok a busók?
Írtunk már pár dolgot a busójárásról, de kik azok a busók? Ezt még nem tisztáztuk! A busó nem más, mint a fűzfából faragott, eredetileg állatvérrel festett, birkabőrcsuklyás maszkot viselő alak. Sokan nem tudják, de egyébként a maszkokat neves népművészek faragják ki, és a legtöbb teljesen egyedi. A maszkon kívül egy másik jellegzetet busó viselet a bocskor, ezen kívül a busók viselnek még fehér vászonnadrágot, tartozik még a viseletükhöz egy bundájával kifordított birkabőr derékban kötéllel vagy lánccal összekötve, amelyre egy vagy több kolomp van felaggatva, valamint ennek az öltözetnek szintén része a vállon viselt tarisznya. Az öltözeten kívül még néhány jellegzetes kellék is tartozik a busóléthez ezek a kereplő, a buzogány, és a hosszú fakürt. Mit csinálnak ezek a beöltözött busók? A busók egy télvégi rituálé részei, inkognitóban, a maszk mögé bújva kergetik el a telet.