A mirtuszdió gondozása
Trágyázás
A mirtuszdió lassan nő, ezért nincs szüksége túl sok trágyára. Ha mindenképpen trágyázni szeretnél, akkor általános trágyát használj, és azt is legfeljebb kéthavonta. A konténerben nevelt példányokat gyakrabban kell trágyázni, különösen a termés után.
Öntözés
A jó minőségű termések érdekében rendszeres mélyöntözést végezz, különösen a virágzás és a gyümölcstermés alatt. A vízhiánytól a gyümölcsök éretlenül potyognak majd le, keserűen és szárazon.
Metszés
A mirtuszdió csupán enyhe metszést igényel, azt is nyáron, miután leszüretelted a gyümölcsöket. Ezzel új hajtásokra ösztönözheted fáidat. Metszésre tehát nincs szükség, de ha úgy tetszik, sövénnyé is nyírhatod fáidat.
A mirtuszdió gyakori kártevői és betegségei – A mirtuszdiót szerencsére nem sok kártevő és betegség zaklatja – meglehetősen ellenálló növény.
Pajzstetvek
A pajzstetvek a növények nedveivel táplálkoznak – ha mirtuszdiód haldokolni látszik, vagy növekedése megtorpan, akkor elképzelhető, hogy ezek a rovarok felelősek érte. Varádicsokból kinyert, olajbázisú spray-vel érdemes fellépni ellenük.
Ecetmuslicák
Az cetmuslicák is megzavarhatják a mirtuszdió fejlődését. A nőstények a gyümölcsök felületén rakják le petéiket, amelyek, miután kikeltek, a termésekkel táplálkoznak. Használj feromonos csapdákat, hogy kiderítsd, vannak-e ecetmuslicák fáid közelében, és ha igen, akkor használj neem olajos spray-t, hogy megszabadulj tőlük.
A mirtuszdió szüretelése és tárolása
A mirtuszdiókat csak érett formában ajánlott leszüretelni, ugyanis éretlen korukban még keserűek és kemények. Érdemes megvárni, hogy maguktól potyogjanak le a földre, és onnan összeszedni őket. Ha nem szeretnél erre várni, akkor óvatosan leszedheted a már szinte teljesen megérett gyümölcsöket. Óvatosan fogj meg egyet, és finoman csavarj rajta egyet – ha könnyedén leválik a fáról, akkor valószínűleg hamarosan megtette volna ezt magától is, tehát érettnek tekinthető.
Ha húzogatod, de nem engedi magát, akkor még időre van szüksége. A gyümölcsöket érdemes minél hamarabb elfogyasztani vagy felhasználni, mert a szüretelés után is tovább érnek majd. Legfeljebb csupán néhány napig tartsd őket a hűtőben. A mirtuszdiót lehet enni magában, de készíthetsz belőle lekvárt, bort belesütheted tortákba, kenyerekbe, és így tovább – a lehetőségek listája igen hosszú!