Levendula termesztéséről, levendula felhasználásáról, tudj meg mindent a levenduláról!

A levendula termesztése, a levendula nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Frissítve: 2024.06.12
Frissítette: SzT
hirdetes
Levendula kisokos mindenkinek

A levendula ültetése, a levendula termesztése

Ahogy azt már említve lett, a levendulák a jó vízelvezetésű talajt kedvelik, ezért ültetés előtt érdemes a vízelvezetésen javítani, ha nem találod megfelelőnek. Minden levendulának alakíts ki egy kis dombocskát, amibe elültetheted, de emelt ágyásba is helyezheted őket. A levendulák a 6,5 vagy magasabb pH értékű, lúgos talajban érzik magukat jól, ezért érdemes elvégezni egy erre vonatkozó tesztet ültetés előtt.

A növényeket legalább fél méter távolságra ültesd egymástól egy olyan helyre, ahol egész nap közvetlen napfény éri majd őket és ahol a levegő is jól mozoghat közöttük. Fontos, hogy hagyd teljesen megszáradni a talajt öntözés előtt. A túl sok nedvesség és túl magas páratartalom elősegíti a fertőző gombák kialakulását. Ezt néhány kisebb kavics vagy egy kis só elszórásával akadályozhatod meg a növény körül, amik felgyorsítják a nedvesség elpárolgását. A növények egészségének fenntartása érdekében ősszel mindegyik köré szórj egy kis csontlisztet, majd legalább 2-3 centi mélyre dolgozd be azt a talajba.

hirdetes

Levendulamagok ültetése

Ha magokból szeretnél levendulát ültetni, akkor három hónappal az utolsó várható tavaszi fagy előtt kell elvégezned ezt. Először is a természethez hasonló körülményeket kell létrehoznod, amihez egy műanyag zacskóra és egy kis tőzegmohára lesz szükséged. Helyezd a magokat a tőzegmohával teli zacskóba, majd tedd be a zacskót a hűtőbe 5 hétre – eközben folyamatosan ügyelj arra, hogy a mohát végig nedvesen tartsd. 5 hét elteltével vedd ki a magokat a hűtőből és hagyd, hogy szobahőmérsékletűre melegedjenek.

Készíts elő egy palántanevelő tálcát és töltsd fel fele-fele arányban tisztára mosott közepesen durva homokkal és csíráztató keverékkel. A csíráztatót egy pumpás flakonnal spricceld át, hogy egy kissé megnedvesítsd. Alakíts ki kisebb, nagyjából 0,3 centiméter mély mélyedéseket a keverékben, majd 2-3 centinként helyezd beléjük a magokat. Az egészet szórd le egy nagyon vékony réteg homokkal, majd nedvesítsd be a magokat is a flakon segítségével. Az ültető elhelyezése nagyon fontos – mindenképpen olyan helyre kerüljön, ahol legalább napi 6 óra közvetlen napfény éri majd, de védd meg a déli sugárzó napfénytől.

Helyezz egy melegítő szőnyeget a tálca alá hogy 24-27 fok között tarthasd a hőmérsékletet nap közben, és 13 fokon éjszaka. Fedd le a tálcát műanyag takaróval, de az egyik oldalon hagyd rögzítetlenül. Ez lehetővé teszi majd, hogy a pára kiszabadulhasson alóla. A homokos-csíráztató keverékes talajt mindig tartsd nedvesen, de csak akkor kapjon vizet, ha a felszín száraznak tűnik. Az öntözéshez a pumpás flakont használd.

A magvak 15-20 napon belül kicsíráznak. Ekkor érdemes a palántákat megritkítani, hogy nagyjából 7-8 centire legyenek egymástól. A csírázás után egy héttel ideje átültetni a legerősebb palántákat a saját cserepükbe (a nagyjából 10 centis cserepek kiválóan alkalmasak erre). A cserepekbe is helyezz homokkal elkevert csíráztató anyagot, akárcsak a tálcába. A palántákat ez után párás, részben napos helyen tartsd. Két hónappal később készen állnak majd a kertbe való kiültetésre napos, jó vízelvezetésű részre.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-19

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

előregyártás

rúd-, sík- v. térelemek leszabása, előkészítése és előre összeállítása épületek v.... Tovább

állategészségügy

társadalmi tevékenység, amelynek célja a társadalom érdekében az állatorvos-tudománynak és... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek