A legtöbb ember az ünnepek után kidobja a mikulásvirágot a karácsonyfával együtt – ez pedig nagyon rossz dolog. Főleg tudva azt, hogy a mikulásvirágból nagyon szép növényt lehet nevelni, most meg is mutatom, hogyan!
A mikulásvirág nem párhónapra szól!
Napjainkban a mikulásvirág a karácsony egyik szimbolikus szobanövényeként van számon tartva, legtöbben csupán ünnepi dekorációként használják, karácsony után pedig kidobják, mert ekkorra elveszti díszítő levelet és senyvedni kezd. Azt viszont kevesen tudják, hogy a mikulásvirág szebb sorsot érdemelne! Nagyjából 50-60 évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt, hogy a mikulásvirág szobanövényként legyen tartva, mivel akkoriban még magasnövésű cserjeként ismerték, amit lakásban nehéz volt levelei és virágai megtartására ösztönözni.
Ma viszont már olyan nemesített fajtái vannak, amik bokrosabb növekedésűek, ellenállóbbak, és dekoratívabbak. Azt is kevesen tudják, hogy a mikulásvirág szabadban elérheti a négy-öt méteres magasságot is, szép cserjévé növekszik, aminek a szára még fásodik is. Érdekesség, ha mi sem dobjuk ki karácsony után, hanem tovább nevelgetjük, akkor évről-évre egyre terebélyesebb, nagyobb mikulásvirágot kapunk.
A mikulásvirág termesztett változatai tömöttek, 30-50 centiméter magasságúak, formájukat megőrizhetjük metszéssel. Virágai, amik igazából nem is virágok, hanem színes virágzati fellevelek, mindössze másfél-kéthónapig tartanak. Most pedig nézzük, mi szükséges a metszéséhez és ahhoz, hogy hosszúéletű legyen a mikulásvirágunk!
A mikulásvirág metszése
Fontos tudni, hogy a mikulásvirág lágy hajtásai puhák, könnyedén összenyomhatók, ezért mindenképpen nagyon éles metszőollót használjuk. További információ, hogy a hajtások tejnedvet eresztenek, amik bőrirritációt válthatnak ki, ezért használjunk kesztyűt metszés során. A metszést mindig a sérült, beteg, egymást keresztező, berepedt vagy túlságosan kilógó hajtásokkal kezdjük. A mikulásvirágon megjelenhetnek elszáradt hajtások, amik lehet, hogy csak a vízellátás miatt kezdtek el száradni.
Vizsgáljuk meg a növény földjét, és ha túl nedves, akkor vegyük ki a földlabdát papírtörlőre és szárítsuk ki. Ha pedig túl száraz, akkor merítsük vízbe, egészen addig, amíg meg nem jelennek a buborékok. Abban az esetben, ha ezek a kezelések nem válnak be, és továbbra is száradt a hajtás, akkor vágjuk le. A mikulásvirág sötét helyen deformálódhat, alakja széteshet, és vékony, hosszú hajtásokat fejleszt.
Ezek a hajtások kiváló kiindulópontot jelentenek a kártevőknek, kórokozóknak, ezért mindenképp vágjuk le mindet. Ezután tegyük a mikulásvirágot napos, meleg helyre. A mikulásvirág hajtásait vissza is vághatjuk teljesen, akár a fás részekig – ha nem tetszik a növekedése, vagy a formája. Néhány hétre van szüksége, hogy új hajtásokat hozzon, ezután már bokrosabb is lesz a növény. Évente egyszer, virágzás után érdemes elvégezni a metszést: minden hajtást a felére vágjunk vissza. Metszés után jöhet az átültetés, fagyok elmúltával pedig kivihetjük a kertbe, világos, tűző napsütéstől mentes helyre.