Mikor locsoljunk? – Valóban jó az esti locsolás?
Nagyon sokan esküsznek az esti locsolásra, tettüket pedig azzal indokolják általában, hogy az esti órákban nem okoz perzselést a növények levelére kerülő víz. Szokták azt is mondani, hogy este kevésbé párolog el a víz, mint napközben, amikor nagy meleg van. Végül azt is szokták mondani, hogy a növényeknek hosszabb idejük van felvenni a kijuttatott vizet, ha este locsolunk. Ez mind szép és jó, de mi az igazság?
Az esti locsolással azt érjük el, hogy nem okozunk perzselést a növényeket, rendben – viszont, sokkal több ideig marad a víz a leveleken, ez pedig nagyon kedvez a gombás fertőzéseknek. A nedvesség ugyebár nem párolog el, tehát a csigák megkezdhetitek áldásos tevékenységüket, aminek annyira nem fogunk örülni…
Mikor locsoljunk? – Mit tegyünk akkor?
Ha van rá lehetőségünk, akkor mindenképpen a reggeli, kora hajnali órákat válasszuk locsolásra, mivel ekkor kisebb a párolgás, viszont nem perzseljük a növényeket. A víz ilyenkor kevesebb ideig lesz a leveleken, nem kedvezünk sem a gombás betegségeknek, sem a csigák pusztításának. Az áltagosnál melegebb és szárazabb napokon időnként több öntözésre van szükség.
Külön figyelmet kell fordítanunk a frissen ültetett vagy átültetett növényekre – öntözzük őket gyakrabban, de ne túl sok vízzel. A nem olyan régen elültetett növény a gyökereinél kell, hogy kapjon vizet, ugyanis csak így lesz képes megerősödni. Az idősebb, nagyobb, érettebb növényeket elegendő kevesebbszer, viszont bőséges vízzel meglocsolni.
Mikor locsoljunk – Esőmérőt is használjunk
Az esőmérő segít abban, hogy lemérjük mennyi csapadékot kapott a kert egy adott időintervallumban, így pedig megfelelő mennyiségben után-öntözhetünk, ha szükséges. Az esőmerő ráadásul arra is alkalmas, hogy leteszteljük a felszíni öntözőfejeket – ez eléggé fontos, mivel néhány típus sajnos egyenetlenül oszlatja a vizet. Remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni mindenkinek, locsolásra fel!
Brenda Bonebrake képe a Pixabay -en.