Gyakran teszik el ezt a kérdést maguknak a kertészek, amikor otthon kihúznak egy sárgarépát, vagy petrezselymet a földből, és sajnos nem olyan szép, mint amire számítanak, így pedig nem mehet a levesbe a zöldség. A gyökérzöldségeknek sokféle károsítója van. Lássuk azokat, amik előszeretettel támadják a répaültetvényünket!
A sárgarépa és a petrezselyem majdnem minden levesbe kell, és annyira gyakori, hogy a legtöbb házi kertész is vet magának otthon ezekből, hogy ne legyen rá gondjuk. Ha te is így vagy vele, de valamiért nem sikerült már tavaly sem olyan szépre a termés, akkor lehet, hogy valami olyan támadta meg, amire nem is gondoltál. Felsorakoztatjuk a sárgarépa és a petrezselyem leggyakoribb kártevőit és betegségeit, amikkel neked is számolnod kell!
A sárgarépa leggyakoribb betegségei
Sárgarépa sztemfíliumos betegsége
Ez az egyik legjelentősebb gombás fertőzés, ami a sárgarépánkat veszélyeztetheti. A legrosszabb esetben a sárgarépánk ki sem kel, de sajnos, ha ki is bújik a földből, a lombja elpusztul, a gyökér pedig fekete foltos lesz, ebben a formában pedig nem csak emberileg, de teljességgel fogyaszthatatlan. Elsősorban fertőzött vetőmag okozza ezt a megbetegedést és a terjedést is, de természetesen, mint minden más növény esetében, az elpusztult és a földben rothadó növényis részek, valamint a nem megfelelő talajfertőtlenítés (vagy annak teljes hiánya) is képes terjeszteni a gombás fertőzést.
Sárgarépa lisztharmat
A lisztharmat esetében a sárgarépánk szépen is fejlődik, egyszer csak azonban a lombozaton fehéres ködszerű bevonat jelenik meg, mintha valaki festékkel lepermetezte volna. Ennek a betegségnek nem az esztétikai értéke rontja a növényt, hanem az így fertőzött répa szárát nem tudjuk hasznosítani, sőt, a gyökerek sem fognak már megfelelően fejlődni a továbbiakban. Ez a betegség leginkább a növényi maradványok által terjed.